Sağlık

Sivilce Neden Çıkar ? Çözümleri Nelerdir ?

Sivilce Neden Çıkar ? Çözümleri Nelerdir ? Genellikle akne olarak isimlendirilen sivilceler , cildimizin yağ bezlerinin aşırı aktif çalıştığında ve gözenekler iltihaplandığında ortaya çıkar. Bazı cilt bakteri türleri sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Sivilceler cildin herhangi bir yerinde görünebilir, ancak çoğu zaman yüzde meydana gelir.

 Sivilceler genellikle androjen hormonları tarafından tetiklendiğinden ve bazı durumlarda genetik, onları önlemenin kesin bir yolu yoktur.

Sivilcenin belirtileri nelerdir?

 Sivilce vücudunuzun hemen her yerinde bulunabilir. En sık yüzünüzde, sırtınızda, boynunuzda, göğsünüzde ve omuzlarınızda gelişir.

Sivilcen varsa, genellikle beyaz veya siyah sivilceler fark edeceksin. Siyah noktalar, cildinizin yüzeyinde açılır ve havadaki oksijen nedeniyle onlara siyah bir görünüm verir. Beyaz başlıklar, cildinizin yüzeyinin hemen altında kapanır ve onlara beyaz bir görünüm verir.

Aknede en sık görülen lezyonlar beyaz nokta ve siyah nokta iken, diğer tipler de ortaya çıkabilir. Bu diğer tipler ise şunlardır:

 • Papüller : iltihaplı veya enfekte saç köklerinin neden olduğu küçük, kırmızı, kabarık yumrulardır.
 • Püstüller : uçlarında irin olan küçük kırmızı sivilcelerdir.
 • Nodüller  :  cildinizin yüzeyinin altında sert ve genellikle ağrılı yumrulardır.
 • Kistler : cildinizin altında bulunan irin içeren ve genellikle ağrılı olan büyük topaklardır.

Sivilceye Ne Sebep Olur?

   Sivilce, cildinizin gözenekleri yağ, ölü deri veya bakteri ile tıkandığında ortaya çıkar. Sivilceye neden olan dört ana faktör:

 • Fazla yağ (sebum) üretimi
 • Yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkanmış saç kökleri
 • Bakteri
 • İltihap

   Sivilce tipik olarak yüzünüzde, alnınızda, göğsünüzde, sırtınızın üst kısmında ve omuzlarınızda görülür, çünkü bu cilt bölgeleri en fazla yağ (yağ) bezine sahiptir. Saç kökleri yağ bezlerine bağlanır.

   Sivilceler, tıkalı saç kökleri iltihaplandığında veya bakterilerle enfekte olduğunda gelişen beyaz bir merkeze sahip kırmızı lekelerdir. Saç köklerinin derinlerindeki tıkanmalar ve iltihaplanma, cildinizin yüzeyinin altında kist benzeri topaklar oluşturur. Cildinizdeki ter bezlerinin açıklıkları olan diğer gözenekler genellikle sivilceyle ilgili değildir.

      Bazı şeyler sivilceyi tetikleyebilir veya kötüleştirebilir:

 • Hormonal değişiklikler. Androjenler, ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarda artan ve yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla sebum yapmasına neden olan hormonlardır. Özellikle kadınlarda olmak üzere orta yaştaki hormon değişiklikleri de kırılmalara neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar. Örnekler, kortikosteroid, testosteron veya lityum içeren ilaçları içerir.
 • Diyet. Araştırmalar, ekmek, simit ve patates kızartması gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de dahil olmak üzere belirli yiyecekleri tüketmenin sivilceyi kötüleştirebileceğini göstermektedir. Sivilceli kişilerin belirli diyet kısıtlamalarına uyup uymayacağını incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
 • Stres. Stres sivilceye neden olmaz, ancak zaten sivilcen varsa stres daha da kötüleştirebilir.

Vücudun Çeşitli Yerlerinde Çıkan Sivilceler Ve Nedenleri

Kulak Memesinde Sivilce

   Kulak memenizde sivilce varsa, büyük olasılıkla kulağınızdaki bir gözeneğin içinde biriken aşırı yağ, ter veya ölü deriden kaynaklanır. Saçınız ve cildiniz doğal olarak sivilce ve sivilceye neden olabilecek yağ üretir. Düzenli yıkamıyorsanız, yağ kulaklarınızda birikebilir ve muhtemelen sivilcelerle sonuçlanabilir. Bu tamamen normaldir.

Kulak İçi Sivilce

Kulak kepçesinde ve dış kulak kanalında olduğu gibi çeşitli şekillerde sivilce kulağınızda görünebilir. Dış kulak derisi kıkırdağı ve az miktarda yağı kaplar. Kulak kanalının derisinde kıl hücrelerinin yanı sıra yağ ve kulak kiri üreten bezler bulunur.

Bu bezler çok fazla yağ üretirse kulağınızda sivilce oluşmasına neden olabilir. Bu, gözeneklerinizde ölü deri hücreleri veya bakteri oluştuğunda da olabilir. Böyle şeyler olduğunda, etkilenen bölgede bir sivilce gelişebilir. Yağ kaçamazsa veya tıkanmış gözeneklerde bakteri üreirse kulağınızda bir sivilce oluşur.

Bakteri birikmesi, sık temizlenmeyen kulak tomurcukları veya kulaklıklar kullanmak veya parmağınızı kulağınıza sokmak gibi birkaç şeyden kaynaklanabilir.

Göğüste Sivilce

   Sivilce tedavileri genellikle burun ve çene gibi bölgeler için tartışılsa da sivilce sadece yüzde oluşmaz. Hormonlar veya yağlı cilt gibi risk faktörlerinden kaynaklanan akneye daha yatkınsanız , göğsünüz dahil vücudunuzun herhangi bir yerinde lekeler geliştirebilirsiniz .

Gözenekleriniz tıkandığında sivilce gelişir. Tüm vücudunuzun etrafında gözenekler vardır ve göğsünüz bir istisna değildir. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa , göğsünüzde de sivilceler çıkabilir.  

Vajinada Sivilce

Vücudun çok az bölgesi kadın genital bölgesi kadar hassastır. Vajinal sivilceler genellikle ciddi bir durum değildir. Ancak büyük bir rahatsızlık kaynağı olabilirler.

Nedeni her zaman açık değildir, ancak cinsel organlarınızın etrafında sivilcelerin olmasının birkaç nedeni vardır. Onlardan bazıları:

Kontakt dermatit

  Vajinal sivilceler muhtemelen kontakt dermatitten kaynaklanır . Bu, cilde dokunan bir şeye verilen tepkidir.

  Folikülit

  Genital bölgedeki sivilceler, saç folikülünün bakterilere bağlı enfeksiyonu sonucu olabilir. Kasık kıllarınızı tıraş etmek folikülitin potansiyel bir nedenidir

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir ?

Listeye girmeden önce, Sivilceye gıdanın doğrudan etkisi olmadığını anlamalısınız. Yalnızca sivilceye yatkın ve aşırı yağlı bir cildiniz varsa aşağıdaki yiyecekler bir reaksiyona neden olabilir.

Şeker

Evlerimizde farklı şekillerde tükettiğimiz şekerler rafine karbonhidrat bakımından zengindir. Bunlar kan dolaşımına hızla emilerek şeker seviyenizi yükseltir. İnsülin seviyelerindeki artış ayrıca fazla şekeri hücrelerinize iter ve bu da sivilceye neden olur.

Süt Ürünleri

Gençler üzerinde yapılan bir araştırma, az yağlı ve yağsız süt tüketiminin aknede artışa neden olduğunu gösterdi. Ancak süt ile sivilce arasındaki ilişki henüz netlik kazanmış değil. Süt tüketiminden sonra sivilce fark ederseniz, en iyisi sütten kaçınmaktır.

Fast Food

Hamburger ve patates kızartması gibi yüksek miktarda fast food tüketen gençlerin akne yaşadıkları bilinmektedir. Bununla birlikte, fast food ile hangi bileşenin tam olarak sivilceye neden olduğu arasındaki bağlantı bilinmemektedir.

Çikolata

Erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada,% 100 şekersiz kakao tüketenlerin aknede önemli bir artışa neden olduğu bulunmuştur. Çalışma, çikolata yemenin (genellikle süt – bir süt ürünü ve şeker içerir) bağışıklık sisteminin akneye neden olan bakterilere güçlü tepki vermesine neden olduğu sonucuna varıyor.

Yağlı Yiyecek

Çok fazla yağ içeren kızartılmış yiyecekler veya pastırma ve hamburger gibi yiyecekler de ette ekstra yağ içerir. Fazla yağ ve yağ, sivilce salgınına neden olabilir.

Peynir altı suyu protein tozu

Peynir altı suyu proteini, lösin ve glutamin gibi zengin bir protein ve amino asit kaynağıdır. Bu toz genellikle erkek sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından tüketilir. Bununla birlikte, peynir altı suyu proteini tüketimi, sivilceye de neden olabilecek yükselen insülin seviyelerinin yanı sıra, cildin hücresinin büyümesini ve çoğalmasını sağlar.

Rafine Tahıllar

Rafine tahıllar veya rafine beyaz un genellikle ekmeklerde, makarnalarda, tahıllarda ve pirinç eriştelerinde bulunur. Bunların glisemik indeksi yüksektirve kan şekeri seviyelerini yükseltir. İnsülin, androjen hormonlarını daha aktif hale getirerek daha hızlı hücre büyümesine ve sebum üretimine yol açar – bu da akneye yol açar.

Omega-6 Yağları Açısından Zengin Gıdalar

Doğada enflamatuar olan Omega-6 yağları içerdikleri için mısır gevreği, soya fasulyesi yağı vb. İçeren batı tipi bir diyetin akne riskini artırdığı bilinmektedir. Zaten sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa, bu yiyecekleri yemek sizi daha savunmasız hale getirebilir.

Yağsız Et ve Hayvansal Protein

Bazı insanların oldukça büyük ve koyu kırmızı renkli sivilceleri vardır; yanakların yanı sıra çene hattı ve boyun boyunca da görülürler. Bunlar tavuk ve koyun eti gibi aşırı et alımından kaynaklanmaktadır. Bağlantı bilinmese de kırmızı et bu sivilcelere neden olabilir.

Sivilce İçin Maske Önerileri

   Sivilce söz konusu olduğunda oyuna katkıda bulunan birçok faktör olabilir . Temel neden yağ ve tıkanmış gözeneklerdir , ancak aşırı yağ üretiminin ve ardından bakteri kaynaklı iltihaplanmanın nedenleri hormonlardan küçük enfeksiyonlara kadar her yerde değişebilir.

   Şiddetli akne genellikle tedavi açısından daha ağır, tıbbi kaldırma gerektirirken, topikal uygulama ile daha hafif kırılmaları iyileştirebilirsiniz.

   İşte doğal malzemeler ile kolaylıkla yapabileceğiniz sivilce için maske önerilerimiz ;

1/2 tatlı kaşığı zerdeçal + 1 yemek kaşığı balı karıştırın

 10-15 dakika bekletin

Toz veya bitki, zerdeçal , topikal uygulama için bir macuna dönüştürülebilir. Aynı zamanda doğal olarak antibakteriyel ve antimikrobiyal olan, antioksidan açısından zengin bir ürün olan balla karıştırmak , iltihaplı cildi yatıştırmaya ve gelecekteki çatlakları önlemeye yardımcı olabilir.

Kalan yulaf ezmesi, şekersiz 20-30 Dakika bekletin

Yulaf, antioksidan ve iltihap önleyici özellikler içerir ve özellikle yulaf kepeği , B kompleks vitaminleri, E vitamini, protein, yağ ve mineraller için iyi bir kaynaktır.

Normalde sağlıklı bir kahvaltı seçeneğinde yaptığınız gibi yulafı suyla kaynatın ve yatıştırıcı bir maske seansı için cilde uygulamadan önce karışımın tamamen soğumasını bekleyin.

Cilt sorunları için yulaf ezmesi kullanırken gerçekten yanlış gidemezsiniz, ancak bileşik sonuçlar için birkaç damla çay ağacı yağı veya zerdeçal ekleyin.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu