Hayvan Bakımı

Köpeklerde Hastalık Belirtileri

Köpek dostlarımız bazen normalde olduklarından çok daha farklı davranışlarda bulunabilirler. Bazen bu değişiklerle karşılaştığımız köpeklerde hastalık belirtileri olduğunu anlamayız.

Zaman zaman çok ufak ve gözden kaçan değişimler çok ciddi hastalıkları işaret ediyor olabilir. Bu sebeple köpek dostumuzu iyi tanımak ve daima gözlemlemek gerekir.

Hangi davranış değişiklikleri hastalıkları işaret eder? Hangi belirtilere dikkat edilmelidir? Hangi durumlarda veterinere gidilmelidir? Şimdi dikkate alınması gereken belirtileri birlikte inceleyelim.

Köpeklerde Hastalık Belirtileri

1- İştahsızlık Kaybı ve Kilo Verme

Pek çok evcil hayvan için iştahsızlık bazı rahatsızlıkların belirtisidir. Kedi ve kuşlarda da görülebilen bu durum farklı sebeplerle gerçekleşebilir.

Bütün bir gün boyunca, onun için bıraktığınız mamayı yemiyorsa ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Özellikle de yavru köpeklerinizde bu durum enerji kaybına da yol açacaktır.

Köpeğinizin verdiği kalori miktarı, tükettiği kalori miktarına göre daha fazlaysa kilo kaybı yaşanabilir.

Normal kilosundan yüzde onluk bir kayıp yaşanan köpeklerde ciddi sağlık sorunları araştırılır. Bu sebeple derhal veterinere götürülmelidir.

2- Aşırı Uyuşuk Davranma ve Halsizlik Hissi

Köpek dostlarımız, çevrelerinden duydukları ani seslere hemen tepki verirler. Eğer dostunuz çevresine karşı tepkisiz davranmaya başladıysa, mutlaka gözlemlenmelidir.

Bir günden daha uzun bir süre boyunca tepkisiz ve uyku halinde yatıyorsa, ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Fakat her halsiz ve uykulu köpeğin de ciddi bir hastalığı olmayabilir.

3- Öksürük

Köpeklerde sürekli öksürük mutlaka tedavi edilmelidir. Köpeğinizin öksürüklere boğulması; bronşit, soluk borusunda tıkanıklık, akciğer tümörü veya kalp krizi haberciği olabilir.

4- Yüksek Ateş

Köpeklerin vücut ısısı normal seyrindeyken 7.78 derece ile 39 derece arasında olmalıdır. Aniden 39’un üstüne çıktığını fark ettiyseniz, veterinere gitmek için vakit kaybetmeyin.

5- Nefes Darlığı

Köpek dostunuz zor nefes alıp veriyorsa, ciddi bir solunum rahatsızlığı yaşıyor olabilir.

Neden olduğunu anlayamadığınız bir nefes darlığı fark ettiyseniz, bunun ölümcül bir sona ulaşacağını bilmeli, derhal veterinere götürmelisiniz.

6- İdrar Yaparken Zorlanma

Köpeğiniz idrar yaparken zorlanıyor, yapamıyor veya ağlıyor mu? Bu durum pek çok farklı hastalığın belirtisi olabilir.

7- Dışkıda Kan

Köpeğinizin dışkısında karşılaşabileceğiniz kan, bağırsaklarda meydana gelen kanamaya işaret olabilir.

8- Kanlı Kusmuk

Köpeğiniz kusarken kan mı gördünüz? Durum düşündüğünüzden daha ciddi olabilir.

9- Huysuz ve Memnuniyetsiz Olma

Köpeğiniz huzursuz davranışlar mı sergiliyor? Ne yaparsanız yapın sakinleşmiyor mu? Bu durumda bir şeyler onu rahatsız ediyor olabilir. Köpeğinizi strese sokan bazı şeyler olabilir.

Bunun yanı sıra, huysuz davranışları akut beslenme sorununun belirtisi olabilir. Bu hastalığın diğer belirtileri de göğüste çökme ve öğürmedir. Daha çok büyük köpeklerde görülür.

10- Bayılma ve Yere Düşme

Köpeğiniz ayakta duramıyor mu? Yere düşecek veya bayılacak kadar güçsüz düştüyse, bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Çünkü bu belirtilerin yer aldığı solunum yolu, beyin ve sinir sistemi hastalıkları gibi tüm hastalıklar büyük önem taşır.

11- Gözlerde Kızarıklık

Gözlerin kızarması enfeksiyonun veya göz rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Derhal veterinere başvurulmalıdır

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu