Hayvan Bakımı

Yaşlı Kedilerde Görülen Sorunlar ve Değişimler

Minik dostunuzda değişimler mi var? Bir şeyler ters mi gidiyor? Bazen yaşlı kedilerde görülen sorunlar ciddiye alınması gereken problemlerdir. Bazen ise sadece yaşlılık belirtisidir.

Kedi dostunuz yaşlandıkça, ihtiyacı olan yaşam alanı sağlanmalıdır. Yaşlandığında nelerle karşılaşılabileceği ve ona nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir.

Bazı davranış değişimleri görüldüğünde veterinere gidilmelidir. Hangi davranışın hangi rahatsızlığın temeli olduğunu bilmek tedavi için önemlidir.

Yaşlı Kedilerde Görülen Sorunlar ve Değişimler

1- Kum Kabı Kullanımı

Yaşlanan kedilerde kum kabını kullanmada azalma görülebilir. Bunu pek çok sebebe bağlamak mümkün olabilir.

Eklemlerde ağrı bunun sebeplerinden biridir. Kum kabına girip çıkarken ağrı yaşayan kediler, daha az kullanır. Özellikle de kum kabının yatağına çok uzak olması, ağrıları olan bir kedi için büyük problemdir. Bu durumda kum kabını biraz daha yakına taşıyabilirsiniz.

Diyabet veya böbrek hastalıklarından birini yaşayan kedilerde su içme oranı artış gösterir. Bu durum da idrar torbası kontrolünü zorlaştırır.

2- Temizlik Alışkanlıkları

Tiroit problemleri ve böbrek hastalıkları sonucu kedinizin kendini temizleme alışkanlığında değişiklik meydana gelebilir.

Eklem iltihabı ve ağrı sorunu yaşayan kediler de kendilerini temizlemeyi bırakabilirler.

Rahatsızlıklarla savaşan kedilerin vücutlarının farklı yerlerine uzanmaları oldukça zordur. Kolayca esnek hareketler yapamazlar. Bunu fark ettiğini takdirde veterinere başvurmanız önerilir.

3- Ses Tonu

Kedinizde normalde olduğundan daha yüksek ses veya farklı ses tonu dikkatinizi çektiyse kedinizi hemen veterinere götürmelisiniz.

4- Günlük Aktiviteleri

Kediler bir yerlere tırmanmayı, koşmayı ve eşyaların üzerinden atlamayı çok sever. Eklem iltihabı bu tür aktivitelerine engel olacak kadar ağrı yapmaktadır ve derhal veterinere götürülmelidir.

5- Tedirgin ve Korkak

Yaşlanan kediniz kolayca her şeyden korkuyor mu? O zaman duyularında bir problem var demektir.

Oldukça gelişmiş olan görme ve işitme duyusuyla her tür tehlikeye karşı savunmada olurlar. Duyularında problem yaşayan kediler ise daha korkak ve tedirgin bir davranış sergileyebilirler.

6- Beslenme Alışkanlığı

Kedinizin yiyecek ve su tüketiminde azalma mı var? Kedinizin daha az su içmesine tiroit, diyabet ve böbrek hastalıkları yol açıyor olabilir.

Yeme alışkanlığında iştah azalması ile bir düşüş görülebilir. Diş hastalıkları, kanser ve aşırı yorun hissetme gibi durumlar iştahsızlığa sebep olabilir. 

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu