Hayvan Bakımı

Kedilerin Beslenmesi

Bakımıyla ilgili diğer her şeyde olduğu gibi, kedilerin beslenmesi de çok önemlidir. Hatta en dikkat edilmesi gereken husus budur.

Kediler nasıl beslenmelidir? Kedi beslerken nelere dikkat edilmesi gerekir? Kediler süt içer mi? Kedilere süt nasıl verilir? Tüm sorularınız yanıt bulacak.

Kedilerin Beslenmesi

♦ Altı aya kadar süte su katılarak verilmelidir. Böylece hazmı kolaylaşır. Kuru yavru kedilerin mamalarından ve yaş mamalarla ilk altı ayı geçirebilirsiniz.

♦ Kedi dostunuzu saatli olarak beslemeyin. Sık sık yemek isteyecekleri için, kaplarına daima biraz mama koyun. Kuru mamaların iç organlara zarar verdiği biliniyor. Bu sebeple maması olduğu zaman mutlaka suyunu da yenileyin. Sorun yaşadıkları takdirde, yaş mama ile sorunu gidebilirsiniz.

♦ Kedinize tavuk yemekleri ve et yemekleri yedirebilirsiniz. Tavuğu haşlayarak suyunu da verebilirsiniz. Tuzlu şeyler sevdikleri için peynir de yedirebilirsiniz. Süt ve yoğurda da asla hayır demezler. Fakat miktarı dengede tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

♦ Kılçıklarını ayıklayabileceğiniz balıkları yedirin. Boğazına takılan bir kılçık sağlığını tehdit edebilir.

♦ Özellikle yavru kediler çok şaşırtıcı yemekleri yemeye çalışabilirler. Salatalık ve karpuz gibi besinleri yemek için yanınıza gelebilirler. Özellikle de bira mayasındaki bir maddeye karşı zaafları olduğundan, birayı yalamaya çalışabilirler. Veterinere danışmadan farklı besinler denememeniz önerilir.

♦ Sadece üç gün tek bırakabileceğinizi unutmayın. Eğer zorda kaldıysanız, bir hafta kadar bırakabilirsiniz. Fakat evin birkaç ayrı yerine su ve mama bırakmanız önerilir. Genel olarak üç günden fazla tek kalan kediler koma haline gelebilirler.

♦ Dostunuz, evde yalnız kaldığında intihar etmeye çalışabilir. Bu yüzden pek çok yere mama bırakın. Suyu ise dökemeyecekleri kadar ağır bir kaba koyun.

♦ Dostunuz elli günlük olduğunda sütü bırakabilir.

♦ Kedilerin, özellikle et ürünlerini çiğ olarak tüketmemesi gerekir. İnsanlarda olduğu gibi, kedilerin de yaşam kalitesi önemlidir. Çiğ et ürünleri pek çok hastalığa sebebiyet verebileceği gibi, kedinizin ölümüne de sebep olabilir.

♦ Kediler daima taze tüketimden yanadır. Durduğu yerde oksijenini kaybeden suyu veya açıkta beklemiş mamaları yemeyi tercih etmezler. Beklemiş su ve yemekleri tüketmeleri için, çok fazla susamış veya uzun süre aç kalmış olmaları gerekir.

♦ Kalitesiz kedi maması, ilerleyen zamanlarda yaşanacak hastalıklara davetiye çıkarabilir. Olabildiğince kaliteli mamalar yedirmeye çalışın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu