Hayvan Bakımı

Kedilerin Temizliği

Tepeden tırnağa özenli bir bakım isteyen kedilerin temizliği de oldukça önemlidir.

Özellikle kedi dostunuzun tüyleri çok önemlidir. Kedilere nasıl banyo yaptırılır? Banyo sonrası ne yapılmalıdır?

Kedilerin Temizliği

♦ Kediler, tüyleri konusunda oldukça hassastır. Tüylerinin güzel görünmesi konusunda fazlasıyla özenlidirler. Hatta döktükleri tüyleri bile yuttukları herkes tarafından bilinir. Siz de, onların bu denli özendiği tüylerinin, temiz ve bakımlı görünmesini sağlayın. Özel tarakla tüylerini düzenli olarak tarayın.

Bazı cins kedilerin tüyleri çok uzundur. Eğer amacınız sadece bir cins kedi beslemekse tüylerini sık sık taramanız önerilir. Düzenli aralıklarla da kestirilmesi gerekir.

Kedilerin tükürüklerinde antiseptik özellikler bulunur. Bu sebepler kendilerini temizlerler. Yuttukları tüyleri mutlaka kusarlar. Aniden kustukları için, evin çeşitli yerlerinde tüy yumakları görebilirsiniz. Çünkü eğer bunu yapmaları gerekiyorsa, o yumağı kusana kadar hareket edemezler.

Eğer kakasını nereye yaptığını öğrendiyse evde gördüğünüz yumaklar kaka değildir. Çok benzediği için karıştırılır.

♦ Banyo sırasında gözüne sabun kaçırmak veya fazla hırpalamak onda bir travma oluşturur. Bir daha banyo yaptırmak çok zor olabilir.

♦ Sudan rahatsız olup korktuğu için banyo sonrası kurulanması gerekir. Fakat bu işlemi kesinlikle kurutma makinesi ile yapmayın. Bir havlu yardımıyla, yavaş hareketlerle kurulayabilirsiniz. Çünkü saç kurutma makinesinin sesinden çok rahatsız olurlar.

♦ Banyodan sonra evin içinin sıcak olması da çok önemlidir. Ev kedileri kolayca üşüdüğü için, banyo sonrası daha fazla özenli olunmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu