Saç Bakımı

Zencefil Yağı ile Yapılan Saç Maskesi Tarifleri

Zencefil yağının saça faydalarını hiç araştırdınız mı? Yaptığınız saç bakımında zencefil yağı ile hazırlanan karışımlar uyguladınız mı? Yapmadıysanız bu maskeleri mutlaka denemelisiniz.

Zencefil yağı, kepek oluşumunu önleme, saç dökülmesi sorununu çözme ve saçları güçlendirme özelliklerine sahiptir. 

Daha önce ev yapımı saç maskesi denediyseniz, ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer denemediyseniz tam zamanı. Çünkü doğal yağlarla ev yapımı saç maskesi uygulamak saçlar için bulunmaz bir ilaçtır. Kozmetik mağazalarından alabileceğiniz saç bakımı ürünlerine oranla daha hızlı ve etkili sonuçlar verir.

Şimdi, zencefil yağı ile yapılan saç maskesi tariflerini inceleyelim.

Maske Tarifleri

1- Kepek Problemini Çözen Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Zencefil yağı
♦ Limon suyu
♦ Susam yağı
♦ Zeytinyağı

Yapılışı:

Bir kabın içine bir yemek kaşığı zencefil yağı koyun. Üzerine iki yemek kaşığı taze limon suyu sıkın.

Son ekleyeceğiniz malzeme tamamen tercihinize kalmış. Susam yağı veya zeytinyağından birini seçerek üç yemek kaşığı ekleyin.

Eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız, iki yağın da ayırıcı özelliklerini bilmelisiniz.

Susam yağı, kepek oluşumunu önlemek dışında pek çok özelliğe sahiptir. Saçları güçlendirir, kırıkları ortadan kaldırır ve yağlanmayı azaltır.

Zeytinyağı, kepek oluşumunu önlerken, bir yandan da saç köklerini güçlendirerek, saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Seçtiğiniz yağı da ekledikten sonra malzemeleri güzelce karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Saçlarınızı sarmadan yarım saat bekleyin ve ılık suyla durulayın.

2- Saçları Güçlendiren Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Zencefil yağı
♦ Zeytinyağı

Yapılışı:

Bir kabın içine bir yemek kaşığı zencefil yağı koyun. Üzerine üç yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Saçlarınızın uzunluğuna göre miktarı arttırabilirsiniz. Fakat esas tarifte olduğu gibi, bire üç oranında olmasına özen gösterin. Hazırladığınız karışımı tüm saçlarınıza sürün.

Saçlarınızı sarıp yarım saat bekleyin ve sürenin sonunda saçlarınızı yıkayın.

Bu maskeyi taze zencefille de yapabilirsiniz. Rendelediğiniz zencefili zeytinyağının içine koyup, suyu zeytinyağına karışana kadar ezin. Daha sonra süzün ve saçlarınıza uygulayın. 

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu