Beslenme Diyet

Zayıflama Önerileri

Siz de danışarak aldığınız zayıflama önerileri ile bir yere varamadınız mı? Bir de bizi dinleyin. Aslında her kadının sorunu olan fazla kilolardan kurtulmak o kadar da zor değil. Sırasıyla bu zayıflama önerileri ile hem psikolojinizi hem de fiziğinizi düzeltebilirsiniz.

Zayıflama Önerileri

1- Hedef Belirleyin

Tartılın ve kilonuza göre kendinize bir kilo hedefi belirleyin. Vücudunuz alışana kadar kısa bir hedef belirleyebilirsiniz. O hedefe ulaştığınızda motivasyonunuz artacak ve yeni hedef belirlerken daha güvenli olacaksınız.

2- İnanın

Diyete başlamadan önce ilk önce kendinizi buna inandırmanız ve şartlandırmanız gerekir. Nasıl ki, yeme atakları geçirirken sadece aç olduğunuza inanıyorsanız, asla aç olmadığınıza inanın. O hedefe ulaşacağınızı ve hiçbir atağın size engel olamayacağına inanın.

3- Diyet Programları

Kendi programınızı kendiniz oluşturun. Asla internet üzerinden diyet programı almayın. Bir diyet uzmanına gitmeyecekseniz kendinize bazı kurallar koyun. Kendi kurallarınıza göre yeme alışkanlığınızı düzenleyin. Sağlığınızı tehdit edecek zayıflama önerileri almayın ve denemeyin.

4- Uzak Durun

Bazı besinlerden kesinlikle uzak durun. Cips, asitli içecekler, şeker, çikolata, unlu gıdalar ve tuzdan olabildiğince kaçın.

Eğer yapabiliyorsanız ekmeği tamamen bırakın. Yapamıyorsanız sadece kahvaltıda tüketin. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Olabildiğince sağlam yiyin.

5- Tokluk Hissi

Günü tokluk hissiyle geçirmek için alerjiniz yoksa kahvaltıda yumurta tüketin.

6- Tokluk Sinyali

Diliniz damağınıza ne kadar vurursa, beyne otomatik olarak doyduğunuzun sinyali gider. Küçük lokmaları uzun uzun çiğnediğinizde zamanla doyduğunuzu hissedersiniz. Bu da midenizin küçülmesini sağlar.

7- Metabolizma

Zaman içinde tembelleşen metabolizmanızı hızlandıracak besinler tercih edin. Kuru kayısı ve çörek otu gibi hem vücut sağlığınızı olumlu etkileyecek, hem de metabolizmanızı hızlandıracak besinleri gün içinde tüketin. Yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Çörek otu kan şekerini düzene soktuğundan tatlı yeme istediğini bastırır. Bu sebeple diyette en çok tavsiye edilen baharatlardandır.

8- Yeme Atakları

Gün içinde boş bol buzdolabının karşısında mı dikiliyorsunuz? İlla ki bir şey yemeniz gerektiğini mi hissediyorsunuz? Böyle durumlar için yapmanız gereken şey basit. Kendinize hedefinizi hatırlatın ve koca bir bardak suyla yerinize oturun.

Eğer yeme ataklarınız kontrolünden çıkıyorsa, kendinize bol bol yeşillik yıkayın. Oturduğunuz yerde yavaş yavaş onları atıştırın. Hem bir şeyler yeme isteğinizi bastıracak, hem de koca bir kavanoz çikolata kreması yerine sağlıklı bir şeylerle vücut sağlığınızı desteklemiş olacaksınız.

9- Lezzetli Yağ Yakma Katkısı

Acı yemek yağ yakmayı sağlar. Eğer acı seviyorsanız pul biberli yoğurt tam size göre.

Aynı zamanda, koca bir bardak suyun içine taze sıkılmış limon ekleyerek lezzetli bir yağ yakıcı iksir elde edebilirsiniz. Bir sürahinin içine kabuk tarçın, taze limon suyu ve küçük bir parça limon, nane yaprağı ekleyerek, gün içinde sık sık içebileceğiniz lezzetli bir iksir hazırlayabilirsiniz.

Aynı zamanda limon, yağ yakıcı özelliği sebebiyle, fazlalıkların olduğu bölgelere sürülerek de kullanılıyor.

10- Spor

Eğer bir spor salonuna gitmek veya dışarda yürüyüş yapmak gibi imkanlarınız yoksa kendinize evde vakit ayırın. Vücudunuza zarar vermeyecek birkaç küçük hareketle, kısacık vakitler ayırarak vücudunuzu bir yandan inceltirken, bir yandan da şekle sokabilirsiniz.

11- Yemek Düzeni

Her gün saati saatine yemek programınızı ayarlayamayabilirsiniz. Fakat bu gece geç saatte yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Geç saatte yiyeceğiniz tüm yemeklerin kilo olarak vücudunuzda kalacağınız unutmayın.

12- Uyku Düzeni

Uyku düzeni tüm vücut dengesi için önemlidir. Kilo alma ve verme süreçlerinde en önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden belli bir düzen oluşturun ve onu mutlaka koruyun.

13- Çok Çiğneyin

Yemekleri çok çiğnemek sadece tokluk hissi için önemli bir faktör değildir. Midenizi yormamak ve olabildiğince az iş bırakmak için besinleri iyice çiğneyin. Çünkü çileğin etrafındaki o küçük çekirdeklerden biri bile midenizi saatlerce meşgul eder.

14-  Soda

Soda tüketimini azaltın. Midenizin yapması gereken işe destek olarak, midenin fonksiyonlarını azaltır. Tembelleşen bir mide metabolizmayı epey yavaşlatır. Bu yüzden vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışmasına izin verin.

15- Bol Su

Gün içinde iki litre su mutlaka tüketin. Dört veya beş litreye çıkarsanız vücudunuz beklenmedik reaksiyonlar verebilir. Bu sebeple aşırıya kaçmamak kaydıyla su tüketimini en yükseltin.

16- Ödül Günü

Haftada bir günü ödül günü olarak belirleyin. Her hafta sadece o gün özgürce yemek yiyin. Bu bol miktarda hamur ve asitli içecek tüketeceğiniz anlamına gelmesin. Az miktarda, nefsinizi köreltecek kadar sevdiğiniz şeyleri yiyin. Bu bir pizza, hamburger veya pasta da olabilir. Fakat ödül günü olduğu için bir büyük pizzayı iki koca hamburger menüsünü veya bir büyük pastayı bitirmeyin. Tüm çabalarınızı ufak bir hatayla çöpe atmayın.

17- Hız Beklemeyin

Bir ayda 30 kilo vermeyi beklemeyin. Bu dünyanın hiçbir ülkesinde mümkün değildir. Diyetle çok fazla kilo vermek sağlığınızda bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Bu yüzden siz kendi kurallarınıza uyun ve zayıflamayı bekleyin.

Hızlı bir şekilde kilo verirken aniden bir durma yaşanacağını unutmayın. Bir süre aynı kiloda kalacak ve tekrar vermeye devam edeceksiniz. Bu seyri bozacak ölümcül diyetler denemeyin.

18- Ödem Atın

Vücudunuzdaki ödemi atacak destekler sağlayın. Maydanoz doğal bir ödem söktürücüdür. Özellikle kaynatılıp suyunun içilmesi ödemin atılmasında etkin rol oynar.

19- Büyük Hedef

Hedefinize ulaştığınızda, ideal kilonuz için yeni bir hedef koyun. Unutmayın ki bunu sadece kendiniz için yapıyorsunuz. Sağlıklı olmak güzel olmaktan daha önemlidir.

Alabileceğiniz tüm zayıflama tavsiyelerini rafa kaldırın ve bu listeye göre kendinize kurallar belirleyin. Birkaç ay sonra mutlulukla devam ediyor olacaksınız. Unutmayın, yeme ataklarını durdurmak sadece sizin elinizde. Siz, sağlıklıyken güzelsiniz.

20- Yaşam Biçimi

Diyeti yalnızca hedeflediğiniz kiloyu verene kadar devam ettirmeyin. Kurduğunuz düzeni bir yaşam biçimi haline getirin. Ödül günlerinde dilediğinizce doyarken, vücudunuzun yeni halini de koruyacaksınız. Unutmayın, ölümcül zayıflama önerileri ve diyetler ile değil, sadece doğru bir yaşam düzeniyle kilo verilebilir. Sağlığınızı asla riske atmayın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu