Saç Bakımı

Yumurta Akının Saça Faydaları

Çevre koşulları, iş ve özel hayatta yaşanan stres, düzensiz beslenme saçların sönük, mat ve bakımsız görünmesinin sebeplerindendir. Vücut ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri almadığında birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalır. Beraberinde saç dökülmesi ile de baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Yumurta akının saça faydalarını ve vücudunuza sağladığı olumlu etkileri bilmeniz bu sorunu çözmeniz açısından önemlidir.

Yumurta akı kozmetik ürünlerde de kullanılan bir üründür. Ancak evde yapacağınız maske ile saçlarınıza bakım yapabilir ve hacim kazandırabilirsiniz. Kısa saçlar için bir yumurta akı, uzun saçlar için ise iki yumurta akını bir kabın içine alarak çırpmaya başlayın. Ardından bir kaşık yoğurdu ekleyin ve çırpmaya devam edin. Bu işlemi bir mikser yardımı ile de yapabilirsiniz. Karıştırma işleminden sonra saç köklerine masaj yaparak bu karışımı yedirmeye başlayın ve uçlara doğru sürün. Bir bone takarak bu maskeyi saçınızda 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken saçınızı yıkadığınız suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Çünkü yumurta akı sıcak su ile temas ettiğinde saçlarınıza yapışacaktır ve temizleme işlemini zorlaştıracaktır.

Yumurta akı sağlık açısından çok yararlıdır. Ancak çiğ yumurta akı saç dökülmesini hızlandırabilir. Sebebi ise çiğ yumurtanın içerisinde bulunmakta olan avidin bileşenidir. Yumurta akı gereğinden fazla kullanıldığında saçları faydalı olan biotin’ nin vücut tarafından emilmemesini sağlar. Bunun sonucu olarak da saçlar hızlı bir şekilde dökülmeye başlar ve güçsüzleşir. Yumurta akını mümkün olduğunca pişirerek tüketmenizde fayda vardır.

BADE

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı