Saç Bakımı

Yalancı Safran Saça Faydaları

Çok eski yıllardan beri bilinen yalancı safran, çiçekleri ve tohumları ayrı ayrı kullanılabilen bir yağ bitkisidir. Aspir (haspir) olarak da bilinir. Bazı bölgelerde yalancı dikenli ayçiçeği de denir.

Yalancı safranın çiçekleri gıda boyası ve çay yapımında kullanılır. Tohumundan elde edilen yağ ise pek çok alanda değerlendirilebilir.

Yalancı safran B1, B2, B12, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde saçları besler ve sağlıklı bir gözünüm kazandırır.

Yalancı safranın saça faydaları arasında en önemlisi hasar görmüş saçları onarmasıdır. Yenileme etkisiyle saç gözeneklerini güçlendirir ve yeni çıkan saçların daha güçlü uzamasını sağlar. Özellikle ince telli saçlardan şikayet edenler için önemli bir yağdır.

Saç bakımı için saçların hasar görmesi, kırılması veya dökülmesi beklenmemelidir. Düzenli aralıklarla yağlarla bakım yapılmalıdır. Böylece saçlar doğal, parlak, canlı ve ışıltılı görüntüsünü hiç kaybetmez. Canlı saçlara sahip olmak daha özgüvenli ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Yalancı safranın saç bakımı için faydaları dışında bir önemli özelliği daha vardır. Pek çok vitamin ve minerali barındırır. Bunun yanında, bazı araştırmalar onucu antioksidan maddeler içerdiği de ortaya çıkmıştır. Güvenilir bir aktardan alıp, düzenli olarak tüketmeniz önerilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu