Beslenme Diyet

Vitaminler ve Madensel Tuzlar

Besinlerin değerini belirleyen şey, içerdiği vitaminler ve madensel tuzlardır. Şimdi vitaminler ve madensel tuzlar hakkında küçük bir inceleme yapacağız.

Madensel tuzun normal sofra tuzumuzla alakası yoktur. Gıdaların içerdiği, vücuda yararlı olan madenler ve minerallerin tümüne madensel tuz denir. Besinlerin içeriğindeki vitamin ve minerallerin eksikliği, vücutta pek çok rahatsızlığa yol açabilir.

Şimdi vitaminler ve madensel tuzlar nasıl etkilere sahip, hangisi vücudumuzda neyi tamamlıyor, onu inceleyeceğiz.

Vitaminler ve Madensel Tuzları

Madensel Tuzlar

1- Fosfor

İnsan vücudu için oldukça önemlidir. 75 kiloluk bir insan vücudunda 500 gramlık bir fosfor bulunur. Hem zihinsel hem de bedensel güç verir.

2- Kalsiyum

Vücudun ve kemiklerin gelişiminde önemlisidir. Diş minesini koruma özelliği ile bilinir.

3- Demir

En önemlisi kan yapıcı özelliğidir.

4- Magnezyum

İnsan vücudu daha çok eylül ile şubat ayları arasında bu madensel tuza ihtiyaç duyar. Cilt bakımı için büyük katkı sağlar. Gerginliği ve stresi ortadan kaldırır.

5- Potasyum ve Sodyum

Dokuları besleyerek, daima canlı kalmalarını sağlar..

6- Kükürt

Vücudun vitaminleri özümsemesini sağlar. Hücrelere canlılık kazandırır. Aynı amanda cildin daha parlak göünmesini destekler

Vitaminler

A Vitamini

Daha çok küçük çocuların büyümesini desteklemesiyle bilinir. Vücut direncini arttırır. Göz sağlığını koruma özelliğine sahiptir.

B1 Vitamini

Gelişmeyi ve büyümeyi destekler. Sindirimi kolaylaştırır. Vücudun, tüketilen şekeri özümsemesini sağlar. Salgı bezlerinin faaliyetlerinin artmasını sağlarlar.

B2 Vitamini

Sinir sistemi sağlığını korur. Şekerin vücutta özümsenmesini sağlar. Solunum sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler.

B6 Vitamini

Sinir sisteminin düzenini korur ve dokuların yenilenmesini sağlar. Cildin sıkılaşması ve parlak bir görünüm üzeründe etkildir. Aynı zamanda karaciğerin düenli çalışmasında katkısı büyüktür.

C Vitamini

Büyüme ve gelişmeyi desteklerken, dişlerin ve kemiklerin gelişimini de sağlar. Kandaki şeker miktarının azalmasına ve kanın zehirlerdne temizlenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığına karşı korur. Böbrek üstü bezlerinin sağlı ve doğru çalışmasını destekler.

D Vitamini

Kanda bulunan kalsiyum ve fosforun miktarını arttırır.

E Vitamini

Yaşlanmaya neden olduğu bilinen ‘radikal asit’ adındaki asidi yok eder. Böylece hücre kaybını önlemiş olur. Hücre yenilenmesini sağlar.

Güneş ışığının, kandaki E vitamini miktarını çoğalttığı bilinmektedir.

Fareler üeinde yapılan bir deneye göre ise, E vitamini eksikliği duymadan yaşayanların, daha uzun ömürlü oldukları söylenmektedir.

K Vitamini

Vücut direncini arttırır.

PP Vitamini

Hücre solunumunda çok önemli bir vitamindir. Alyuvarları ve akyuvarları besleyici özelliğe sahiptir. Mide salgısının dengesini korur. Büyümenin hızlanmasını sağlar. Sinir sistemi sağlığı için koruyucudur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu