Beslenme Diyet

Vejetaryenlikte Karbonhidrat Kullanımı

Karbonhidratlar, günlük fiziksel aktivitelerinin yapılabilmesini ve normal vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan temel besin öğelerinden birisidir. Fonksiyonel olarak karbonhidratları 3 gruba ayırabiliriz. Bunlardan ilki saf besinlerde bulunan kompleks karbonhidratlar parçalandığında açığa çıkan temel karbonhidrat grubudur. Çay şekeri örnek olarak verilebilir. Diğeri, diyette temel enerji kaynağı olarak kullanılan kompleks karbonhidratlardır. Basit şekerlere göre kan şekerini daha düzenli yükseltirler. Sonuncusu ise posadır. Posa vücuda enerji sağlamazken bağırsakların düzenli çalışmasında etkili besin öğeleridir. Pek çok hastalıkla mücadeleyi vücuttan metabolik atıkları uzaklaştırarak yaparlar.

Karbonhidrat Kaynakları Nelerdir?

Genellikle bitkisel besinlerde fazla miktarda bulunur. Tahıllarda bu oran %60-90 arasında değişmekte iken meyve ve sebzelerde %10-20 oranında bulunabilir. Şeker, şekerlemeler, bal ve reçel gibi tatlı besinler vücuda alındıktan sonra temel yapıtaşlarına ayrışırlar. Kompleks karbonhidratlar arasında ise kepeği ayrılmamış un, tam tahıllı un, kahverengi pirinç ve kurubaklagiller örnek verilebilir. Sebze ve meyveler ise iyi bir posa kaynağı olarak nitelendirilir.

Karbonhidratların Vejetaryen Beslenmesindeki Önemi Nedir?

Bu gruba dâhil olan bireylerin diyetlerinde genel olarak tahıl ürünleri ve posa kaynağı besinler yer alır. Bu sayede kan glikoz seviyesi yükselir, posa tüketimine bağlı olarak da obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kolon kanseri gibi kronik hastalık riski azalmış olur. Ek olarak sayılan besin grupları protein, vitamin, mineral ve su gibi diğer besin öğelerince de zengindir.

Karbonhidrat İhtiyacı Ne Kadardır?

Bireylerin özellikli bir durumu ya da kısıtlaması yoksa alınan günlük enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan gelmelidir. Sadece miktarı yeterli olmamakla birlikte tüketilen karbonhidratın çeşidi de önemli noktadır. Tam tahıllar, tahıl özütleri, sebze ve meyveler tercih edilebilir. En az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi önerilebilir. Uyarı olarak günlük gereksinimden fazla alınan şeker içerikli yiyecek ve içecekler gereksiz enerji kaynağı olarak geri döner ve hiçbir besleyici niteliği yoktur. Aksine yağa çevrilerek yağ dokusunda depolanır. Bu durum vücut ağırlığınızda artışa sebep olacaktır.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı