Beslenme Diyet

Vejetaryen Yaşlıların Beslenmesi

Normal beslenenlerin besin tüketimlerinden çok da farklı değildir. Yaşlılık durumunda enerji gereksinmesi azalmaktadır. Kalsiyum, D vitamini, B6 vitamini ve B12 vitaminine olan gereksinim artmaktadır. Bazı sebeplerden ötürü yaşlı bireyler sosyal izolasyona maruz kalabilir. Fiziksel engeller sebebiyle dışarı çıkmakta zorluk yaşayabilir. Bunlardan ötürü yeterli miktarda güneş ışığına ulaşamadığından D vitamini eksikliği görülebilir. Süt ve süt ürünleri ve kalsiyumdan zengin gıdaları da tüketmedikleri vakit ihtiyaç daha fazla oranda olmaktadır. Yaşla birlikte B12 vitamini yetersizliği görülebilir. Bu açıdan B12 nin yeterli miktarda alınması önemli bir noktadır. Vejetaryen ve vegan bireylerde yeterli düzeyde posa tüketimi olduğundan kabızlık sorunu sık rastlanmaz. Diyetlerinde su ürünleri bulunmadığında keten tohumu, kanola yağı ve soya ürünleri kullanımı ile gereksinim duyulan omega-3 yağ asitleri sağlanmış olur.

  • Protein gereksinimini karşılayabilmek için proteinden zengin bitkisel kaynakların tüketimine özen gösterilmelidir. Çeşitlilik arttırılmalıdır.
  • B12 vitamini kaynağı olan balık, yumurta, süt ve ürünlerinden en az birini tüketmeye özen gösterin.
  • Yaşlı bireylerde diş kaybı yaşanabileceğinden çiğneme ve yutma sorunları yaşanabilir. Bu sebeple çiğnemesi güç olmayan, enerji ve besin öğeleri içeriği yüksek besinleri hazırlamaya ve tüketmeye özen gösterin.
  • D vitamini ihtiyacınızı giderebilmek için derinizin 15-20 dakika güneşe maruz kalmasını sağlayın. Pencere veya cam arkasından yapacağınız güneşlendirme uygulaması bir işe yaramamaktadır. D vitamini etkisi ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple cildinizi doğrudan güneşe tutmakta fayda vardır.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı