Beslenme Diyet

Vejetaryen Sporcuların Beslenmesi

Pek çok sağlık sorununun önlenmesinde aktif bir yaşam biçimi önem teşkil etmektedir. Sporcuların beslenmesinde önemli olan nokta genel sağlığı korumak ve performansını arttırmaktır. Sporcu beslenmesi, diğer gruplarda da olduğu gibi bireysel olarak yaklaşılması gereken bir konudur. Bu ayrıcalık grup için besin öğesi gereksinimleri tercih ettikleri vejetaryenlik tipi ve yaptıkları fiziksel aktivite durumları dikkate alınarak planlanmalıdır. Aynı cinsiyetten olma, aynı boy ve kiloda olma ya da aynı spor dalıyla uğraşma gibi kategorilerde bile aslında farklı enerji gereksinimleri yaşanmaktadır. Yüksek efor gerektiren sporla uğraşan bireylerde yorgunluk veya başka nedenler yetersiz miktarda besin alımına sebebiyet verebilir. Sonucunda da yetersiz enerji alımı yaşanabilir.

 Vejetaryen tipi diyetle beslenen sporcularda posa alımı yeterli düzeydeyken enerji alımı düşük bir diyete sahip olabilir. Yüksek posa alımı diğer bireylerde olduğu gibi sporcular için de önemlidir. Olumlu özelliği olduğu gibi olumsuz yanları da olabilmektedir. Örneğin, posa tok tutucudur. Diğer yiyeceklerin tüketim miktarının azalmasına neden olabilir. Kurubaklagil gibi posalı besinler yüksek oranda gaz yapıcı etkilere sebep olabileceğinden antrenman sırasında rahatsızlık verebilir, şişkinliklere sebep olabilir. Kaslarda glikojen depoları daha geç dolabilir. Saflaştırma işlemi yapılarak nişasta içeriği arttırılmış ve içeriği vitamin-minerallerce zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, pekmez veya şekerle tatlandırılmış taze sıkılmış meyve suları, kabuğu soyulmuş meyve ve sebze tüketimi besin öğesi açısından zengin, posa içeriği açısından düşük yiyecek tüketimine yardımcı olur. Profesyonel olarak sporla ilgilenen bireylerin protein gereksinimleri normal bireylerden daha farklıdır. Dayanıklılık gerektiren sporla ilgilenenlerde vücut ağırlığı kilogramı başına gereksinim günde 1.2-1.4 gram kadardır. Direnç gerektiren spor dalıyla uğraşanlarda kilo başına 1.6-1.7 gram kadardır. Sporcu içecekleri ise tüm sporcuların kullanımı için gerekli olmayıp uzun mesafe koşucuları, bisikletle ilgili dallar, dayanıklılık sporlarıyla ilgilenen bireyler tarafından kullanılabilir. Karbonhidrat içermesi bakımından aktif olan kaslara enerji sağlar, bu sayede dayanıklılığı arttırır. Terle birlikte atılan bazı elektrolitlerin de yerine konmasında önemlidir.

  • Farklı olarak vejetaryen sporcularda riboflavin, D, B12, B6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, çinko mineralleri açısından yetersizlikler görülebilir. Dikkatli olmakta ve düzenli olarak kan düzeylerine baktırmakta fayda vardır.
  • Sıvı gereksinimleri normal bireylere kıyasla daha fazladır. Antrenman öncesi ve sonrasında tartıya bakarak ne kadarının kaybedildiğini ölçmek mümkündür. Kaybedilen sıvılar mutlaka yerine konmalıdır.
  • Kurubaklagil ve soya gibi protein içeriği yüksek gıdalar tüketilmek istenirse gaz yapma özelliği daha az olan mercimek tüketimi önerilebilir.
  • Gaz yapma ve hazımsızlık verme özelliklerinden dolayı kurubaklagiller tüketilmeden önce bol suda ıslatılarak bekletilmeli, ya da pişirme sonrası kabuk kısımları ayırılarak tüketilmelidir.

Size özel bir beslenme programı yapılması açısından mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı