Beslenme Diyet

Vejetaryen Gebe ve Emziklilerin Beslenmesi

Gebelik süresince hem anne hem de bebeğin sağlığının gelişmesi ve sürdürülebilmesi açısından annenin yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmesi son derece önemlidir. Gebelikle birlikte tüm besin grupları açısından ihtiyaçlarda artış yaşanacaktır. Plasentada yaşanan büyümeye paralel olarak özellikle demir ve folik asit ihtiyacı doğabilir. Yeterli ve dengeli diyetle birlikte ihtiyaçların karşılanması mümkündür. Amerikan Gıda ve Beslenme Komitesi diyet alım önerisine göre gebelikte her gün 60-80 gr protein, 40-60 gr demir, 400-600 mcg folik asit ve günlük kaloriye ek olarak 300 kalori karbonhidrat alınması önerilir. Beslenme ile ilgili olarak:

 • Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.
 • Doymuş yağ asitleri yerine doymamış yağ asitlerinden zengin bitkisel kaynaklı yağlar kullanılmalıdır.
 • Hidrojenize edilmiş doymuş yağlardan kaçınılmalıdır.
 • Yağ oranı azaltılmış ürünler tüketilmelidir.

Gebelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalıdır?

Gebelikte annenin aldığı kilolar fetüsün doğum kilosunu da etkiler. Doğumdan sonra annenin kazanmış olduğu kiloları vermesi mümkündür. Gebelik öncesi BKİ’si normal aralıkta olan kadınlar için 11.5-17 kg alması normal kabul edilebilir. Gebelikte yeterli miktarda kilo alınması her zaman bireyin doğru bir biçimde beslendiğini göstermez. Hangi besinleri tüketerek yağ oranı açısından artış yaşandığına bakmak daha doğru olacaktır. Bu da kaliteli beslenme ile mümkün olur.

Annede yetersiz kilo alımı varsa bebekte düşük doğum ağırlığı gelişebilir. Aksi durum yani aşırı kilo alımı yaşandıysa da makrozomik bebek olma riski ve bunun yanında getirdiği bazı komplike durumlar yaşanma riski de olmaktadır. Gebelikte bireylerin beden kitle indeksine uygun olarak kilo alımı önerilir. Aşağıdaki tabloda uygun kilo alımları gösterilmiştir.

Tablo 1. Amerikan Tıp Enstitüsüne göre BKİ’ye göre gebelikte uygun kilo artışı
Gebelik öncesi BKİ Gebelik boyunca önerilen kilo alımı 1.Trimesterde önerilen kilo alımı 2.-3.Trimesterde önerilen kilo alımı
Zayıf  18.5 kg/m² 12.5-18 kg 1-3 kgs 0.44-0.58 hafta/kgs
Normal 18.5-24.9 kg/m² 11.5-16 kg 1-3 kgs 0.35-0.5 hafta/kgs
Şişman 25-29.9 kg/m² 7-11.5 kg 1-3 kgs 0.23-0.33 hafta/kgs
Obez ≥30 kg/m² 5-9 kg 0.2-2 kgs 0.17-0.27 hafta/kgs
 • Her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda alınması gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanmasında önemli bir faktördür.
 • Düzenli ve uygun miktarda kilo alımı çok önemlidir.
 • Günlük alınması gereken vitamin-mineral dengesinin karşılanabilmesi önemlidir.
 • Gebelik süresince kilo alımını engelleyen diyetlerden kaçınması önerilir.
 • Öğün atlamamak önemlidir. 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenme önerilir.
 • Kafein ve gaz içeren içecekleri mümkün olduğunca tüketmemesi önerilir.
 • Tuz kısıtlamasıyla ilgili herhangi bir öneride bulunulmadıysa normal tuz kullanımında sınırlama yapmaya gerek yoktur.

İhtiyaç duyulan fazla enerji besin içeriği yüksek, yağ ve şeker içeriği düşük olan besin maddelerinden karşılanabilir. Vejetaryen tipi beslenmenin gebelik üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. En önemli sayılabilecek olumlu etkisi, diyette yeterli oranda posaya yer verilmesidir. Bu sayede gebelikte sık rastlanan durum olan konstipasyon (kabızlık) şikâyeti yaşanmayacaktır. Diğer önemli etkisi ise folik asit miktarının diyette yeterli oranda olmasıdır. Çünkü folik asit bebekte sinir sistemi gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bitkisel kaynaklı besinler çok iyi folik asit kaynağıdır. Örneğin; yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, tam tahıllılar, bazı meyvelere ve mayalı ekmek sayılabilir. Lakto vejetaryenler kalsiyum gereksinimin karşılanması açısından şanslılardır. Normal alıma ek bir-iki porsiyon daha süt grubundan ekleme yapıldığında gereksinim karşılanacaktır. Yeterli miktarda kalsiyum alamayan bireylerde kemik ve dişlerde depolanan kalsiyum, bebek tarafından tüketileceği için annede kemik ve diş sağlığı açısından yetersizlikler ve sorunlar meydana gelecektir.

B12 vitamini açısından diyetin yeterli olması da önemlidir. Hayvansal gıdalarda yeterli miktarda bulunduğundan lakto ova vejetaryenler süt ve ürünleri ve yumurta tüketimiyle bu ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bunları tüketmeyen vejetaryenler açısından B12 vitamini eksikliği sık görülebilir. Uzmana danışmakta fayda vardır. İhtiyaç durumuna göre takviye edici gıdalar önerilebilir.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı