Aile Planlaması

Tarihte En İlginç 12 Doğum Kontrol Yöntemi

Antik tıp kitaplarına ve tarihi kayıtlara bakıldığında İlk Çağ’dan beri istenmeyen gebelikler için doğum kontrol yöntemlerine ihtiyaç duyulduğu ve bir takım yöntemlerin geliştirilip, kullanıldığı görülmüştür. O dönemde rağbet gösterilen yöntemlerin, günümüzdeki yöntemlere kıyasla, tehlikeli ve garip oldukları apaçık görülmektedir.

İşte eski çağlarda kullanılan o akıl almaz doğum kontrol yöntemleri:

 1.Sarımsak

Günümüzde enfeksiyonlara karşı koruyucu ve bağışıklık güçlendirici bir bitki olan sarımsak, eski çağlarda doğum kontrol yöntemi ve kısırlık tespiti için kullanılmıştır. Özellikle Mısırlı kadınlar gece uyumadan önce rahim ağzına sarımsak yerleştirirlerdi. Sabah uyandıklarında eğer genizlerinde sarımsak kokusu hissederlerse yumurtalık tüplerini açık kabul ederler yani hamile kalabileceklerine inanırlardı.

2.Tüylü Örümcek

Eski çağlarda çok büyük ilgi gören doğum kontrol yöntemlerinden biri tüylü bir örümcekle yapılan muska. Söylentilere göre büyük tüylü örümceklerin kafasında iki tane kurtçuk varmış. Hamile kalmak istemeyen kadınlara da, bu kurtçuklar geyik derisinden yapılan muskanın içinde gün doğmadan önce verilmiştir.

3.Katran

İlk çağlarda erkeklerin kullandığı yöntemlerden biri ilişkiye girmeden önce penislerine tuz veya katran sürmekti. Bu maddelerin prezervatif görevi gördüğü düşünülmüştür.

4.Bağırsaktan Kondom

Hayvan bağırsağından yapılan kondomun babası olarak bilinen bu yöntem yine erkeklerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemiydi. Daha çok bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kullanılmıştır. Fakat bağırsak zarının bu şekilde koruma sağlamadığı sonradan fark edilmiştir.

5.İffet (Bekâret) Kemeri

Genital bölgeyi çevreleyen kafes şeklindeki bu alet kadının kendisini koruyabilmesi ve saf kalması için icat edilmiş kilitli yapılardır. Deri ve metal gibi iki türlü formu bulunan bu kemerlerde tuvalet ihtiyaçları için açılmış delikler mevcuttur. Özellikle kiliselerin en çok desteklediği bu barbarca alet bir dönem fazlasıyla kullanılmıştır.

6.Silphium

Mısır ve yunan halkları tarafından kutsal olarak kabul edilen silphium bitkisi yemekler için güzel bir baharat niteliğindeymiş. Lezzet için kullanılmasının dışında kadınların adet döngüsünü bozarak hamile kalmalarını engellediği için bitkiye aşırı bir ilgi gösterilmiştir. Bu yüzden de soyu tükenen bu bitki varlığını yalnızca 4. yüzyıla kadar sürdürebilmiştir.

7.Yarpuz Bitkisi

Yunanlılar ve Romalıların pişirip şaraplarına kattıkları yahut çayını yaptıkları bu bitki doğum kontrolü için de kullanılmıştır. Dozu iyi ayarlanmadığı takdirde zehirlenmelere yol açtığı için pek fazla tercih edilmemiştir.

8.Pesser

En eski doğum kontrol yöntemlerinden biri spermin rahim ağzından girmesini engelleyen ve orayı aşılamayacak şekilde kapatan pesserlerdir. Eski çağlarda kullanılan pesserler birçok karışımla yapılmış. Tabi bu karışımlar sandığımız kadar masum değil. Akasya sakızı, ekşimiş süt, timsah gübresi, bitki lifleri ve bal karışımı pesserlere örnek verilebilir. Hatta tarihin bilinen ilk sperm öldürücüleri, timsah dışkısı ve fil dışkısı da bu amaçla kullanılmış maddeler… Tüm bunlar vajinanın içine sürülmüş, spermlerin girişi engellenmeye çalışılmıştır.

9.Queen Anne Lace

Vahşi Havuç olarak da bilinen bu bitkinin tohumları asırlar önce gebeliği önlemek için kullanılmıştır. O dönemde Kuzey Carolina’nın kırsal kesimlerinde yaşayan bazı kadınlar bu tohumların yumurtalık büyümesini engellediğini düşündükleri için cinsel birlikteliğin hemen ardından yutuyorlar ya da vajina içine yerleştiriyorlardı.

10.Ay Işığı

Antik Yunan döneminde mucizevi bir güç olarak kabul edilen ay ışığının kadınlara bebek bahşettiğine inanılırdı bu yüzden kadınlar gebe kalmak istemediklerinde ay ışığından kaçmışlardır.

11.Kedi Karaciğeri

Romalıların tercih ettiği bu yöntemde kadınlar cinsel ilişkiye girecekleri sırada kedi karaciğerinin bulunduğu deri bir keseyi sol ayaklarına giyerler ve onunla hamile kalmayı önlediklerini düşünürlerdi.

12.Geri Çekme Yöntemi

Koruyuculuğu olmasa da halen başvurulan geri çekme yöntemi erkeğin ejekülasyon anında kendini geri çekmesi demektir. Orta Çağ döneminde kadınlar kendilerini garantiye almak için bu yöntemin üzerine yere çömelip hapşırırlar, öksürürler ya da geri geri zıplarlardı. Bu şekilde spermlerin dışarı çıktığını düşünüyorlardı.

Tuğçe Durgut

Tuğçe Durgut

Üniversite Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2012-2016 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi | Hemşire

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu