Makyaj

Takma Kirpik Seçimi? Nasıl Takılır?

Takma kirpikler, olabilecek en kısa sürece yüzdeki değişimi büyük ölçüde etkileyen bir üründür. Yalnızca bir takma kirpik ile görünümünüzü değiştirebilirsiniz. Kozmetik ürünlerinin satıldığı büyük veya küçük her türlü mağazada takma kirpik bulmak mümkündür. Uzunlukları ve modelleri açısından da çeşitliliğe sahiptir.

İstediğiniz her çeşitle gözlerinizi istediğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz. Takma kirpikleri en doğru şekilde kullanmak için ilk olarak nasıl takılacağını bilmek gerekir.

Takma Kirpik Seçimi

Takma kirpiklerin çok fazla çeşidi vardır. Seçim yapmadan önce mutlaka göz şekline bakılmalıdır. Göz şekline en uygun olan takma kirpik alınmalıdır.

Göz şekline olan uyumu kadar önemli olan şey de alınan kirpiklerin boyudur. Bazı kirpikler beklediğinizden daha abartılı bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Özellikle de kaşı ve gözü arasındaki mesafe geniş olmayanlar fazla uzun takma kirpikleri tercih etmemelidir. Uzun kirpik tercih edilmesi durumunda abartılı ve komik bir görüntü ortaya çıkabilir.
Takma kirpik seçerken yapılacak makyaj mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Takma kirpikler yapılacak makyaja uygun olarak seçilmelidir.

Eyeliner seven ve kedi gözü makyajı yapmak isteyenler başlangıcı kısa olan ve sonlara doğru uzayan takma kirpikleri seçmelidir.
Buğulu göz makyajı yapanlar ise kenarlarda kısa başlayan ve ortaya doğru uzun olan takma kirpikleri terci etmelidir.

Takma Kirpik Çeşitleri

Takma kirpikler şerit kirpik ve tekli kirpik olmak üzere ikiye ayrılır.
Tekli kirpikler her zaman için en doğru tercihtir. Tekli kirpikleri takmak şerit kirpiklere göre biraz daha fazla zaman alır. Daha çok uğraştıran ve dikkat isteyen bir işlemdir. Fakat sonunda en doğal görünümü sağlamak da tekli kirpikler ile mümkündür.

Şerit kirpik ise tekli kirpiklerin aksine herkesin kolayca kullanabileceği bir aksesuardır. Sık sık kullanan ve değişikliği sevenler için şerit kirpik daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

Takma Kirpikleri Yapıştırmak

Takma kirpiklerin yapıştırıcıları çoğunlukla satın aldığınız ürüne dahildir. Ama yapıştırıcı ayrı olarak da satın alınabilir.
Yapıştırıcılar beyaz veya siyah olarak satılırlar. Beyaz yapıştırıcılar kurudukları zaman saydam bir görüntü alır.

Takma kirpikleri sürekli kullanmayanlar beyaz yapıştırıcıyı tercih etmelidir. Böylelikle yapıştırıcının kuruyup kurumadığını anlamak daha da kolaylaşır.

Takma Kirpik Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takma kirpikler göz makyajı tamamlandıktan sonra takılmalıdır. Ağır bir göz makyajı yapmak istemeyenler, kirpikleri takmadan önce en azından ince bir göz kalemi çekmelidir. Böylelikle kirpikler daha hoş görünecek ve genel olarak makyajla bütünleşecektir.

Kirpik takılmadan önce kirpiklerin dibindeki şeridin rengine dikkat edilmelidir. Şeffaf veya beyaz olan şeritler mutlaka hafifçe göz kaleminin rengine boyanmalıdır.

Takma kirpik kullanmadan önce dikkat edilecek en önemli nokta kirpiklerin boyudur. Mutlaka göz ile aynı boyda olmalıdır. Bunu sağlamak için yapıştırıcı sürülmeden önce bir kez daha kontrol edilmelidir. Kontrol işlemi sırasında göz pınarına çok yaklaştırılmamaya dikkat edilmelidir.

Takma Kirpik Nasıl Takılır?

Yapıştırıcı kirpiklerin şeridine eşit dağılmasına dikkat edilerek sürülmelidir. Yapıştırıcının biraz kuruması ve sürüldüğünde oluşan o kaygan halinin geçmesi gerekir. Bu yüzden bir dakika kadar bir süre beklenmelidir.

Yapıştırıcıyı bir dakika beklettikten sonra kirpikleri bir cımbız yardımıyla kirpiklerin üzerine bırakmanız gerekir. Takma kirpikler, kirpiklerinize olabildiğince yakın olmalıdır.

Yapıştırıcı tamamen kuruyup, takma kirpikler iyice yapışana kadar cımbız yardımıyla tutulabilir.

Takma kirpiklerin özellikle köşeleri oldukça zor yapışır. Bu nedenle o kısımlar bir süre tutularak bekletildiğinde daha sağlıklı bir sonuç alınabilir.
Kirpiklerin fazla yukarı bakmamasına dikkat edilmelidir. Kısacası kirpikleri takarken açısı doğru ayarlanmalıdır. Aksi takdirde kötü bir görüntü ortaya çıkabilir.

Kirpiklerin ikisi de takıldığında maskara sürülerek takma kirpikler ile kirpiklerin kaynaşması sağlanmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu