Hayvan Bakımı

Su Kaplumbağalarının Sağlığı

Özenli bir bakıma ihtiyaç duyan su kaplumbağaları da diğer tüm canlılar gibi bir takım sağlık sorunları yaşarlar. Bu yazıda yaşadıkları küçük rahatsızlıklar için su kaplumbağalarının sağlığı konusunda önerilen birkaç ilaç çeşidinden bahsedeceğiz.

Su kaplumbağalarının sağlığı için kullanılması önerilen temel ürünlerden ilki vitaminlerdir. Pet shoplar ve evcil hayvan ürünleri satan birçok yerde ve hayvan eczanelerinde bulunabilen vitaminler genellikle aynı özelliklerdedir. Vitaminlerin kaplumbağaların tükettiği hazır yemlere damlatılarak doğrudan beslenme yoluyla verilmesi mümkündür.

Aynı zamanda kaplumbağaların yaşam alanı olan akvaryum sularının içerisine günde bir üç/dört damla damlatılacak şekilde de vitamin verilmesi sağlanabilir. Bu vitaminler su kaplumbağalarının kabuklarını güçlendirmede, halsizlik ve iştahsızlık gibi sorunlarının önüne geçilmesi açısından önerilmektedir.

Su kaplumbağalarının sağlığı için kalsiyum ve magnezyum içeren solüsyon kullanımları da tavsiye edilmektedir.

Sürüngen hayvanlar sınıflandırılmasına ait olan su kaplumbağaları akvaryum sularının iyot ve magnezyum eksikliği nedeniyle konsantre kalsiyum ve magnezyum katkılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kaplumbağaların sağlıklı gelişimleri için bir takım eksiklikler bu şekilde desteklenebilir.

Su kaplumbağalarının sağlıklı olması için en önemli hususlardan biri de akvaryum sularının temizliğidir. Akvaryumlarda su arındırıcı filtreler de akvaryum sularının sık sık değiştirilmesi de her zaman işe yaramayabilir ya da bu şartlar sağlanamayabilir. Bu noktada da akvaryum su temizleyici solüsyonları devreye girmektedir.

Genellikle vitamin içerikli olan bu solüsyonlar sudaki iyot oranını dengelemeye yardımcı olur ve suyu temizler. Özellikle akvaryum balıkları için kullanılan bu temizleyici ürünler su kaplumbağaları için de önerilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu