Hayvan Bakımı

Su Kaplumbağalarının Beslenmesi

Su kaplumbağaları hem etçil hem de otçul olarak nitelendirilen hepçil hayvanlar sınıflandırılmasına dahildirler. Şimdi hepçil hayvanlar sınıfında yer alan su kaplumbağalarının beslenmesi hakkında birkaç bilgiye göz atalım.

Su Kaplumbağalarının Beslenmesinde Hazır Yemler

Su kaplumbağalarına her gün, düzenli olarak ve iki/üç taneyi geçmeyecek şekilde hazır yemlerden verilmelidir. Bu yemleri pet shoplar gibi evcil hayvan ürünlerinin temin edildiği mağazalardan bulmak mümkündür. Yemler yavru su kaplumbağalarına günde üç kez olacak şekilde, yetişkin olanlarına ise günde iki kez olacak şekilde verilmelidir. Ayrıca yetişkin su kaplumbağalarının kış mevsimlerinde tükettikleri yem miktarı azaltılmalıdır. Unutmamalıdır ki su kaplumbağaları yem verildiği sürece yemek isterler! Bu yüzden su kaplumbağalarının beslenmesi için sistem, düzenli ve sağlıklı bir şekilde oluşturulmalıdır.

Su Kaplumbağalarının Beslenmesinde Ek Gıdalar

İçeriğinde kaplumbağaların ihtiyacı olan değerlerde deniz ürünü ve bitki içeren bu yemler, tek başına yeterli midir diye sormak gerekir. Tabi ki yeterli değildir.

Su kaplumbağalarının beslenmesi için belirli bir rutinle farklı besin değerlerine sahip gıdalar verilmelidir. Bu gıdaların tercih edilmesinde en önemli kriter, sahip oldukları protein değerleri olmalıdır. Bu noktada su karidesi, kum karidesi, tavuk eti, tatlı su balıkları, yağsız ve sinirsiz olmasına dikkat edilerek dana kıyması, haşlanmış yumurta ve yumurta kabuğu su kaplumbağalarının beslenmesi için ek gıda rutininde oldukça yararlı hayvansal besinlerdir. Bu besinlerin yanında marul ve çilek gibi bitkisel besinleri de su kaplumbağalarının severek yedikleri bilinmektedir.

Özellikle taze marul yaprakları su kaplumbağalarının yemekten sıkılmadığı ve onlar için oldukça yararlı bir besin olarak bilinmektedir. Tabi ki de su kaplumbağalarının hazır yem tüketimleri gibi ek gıda rutininde de bir sınır olmalıdır. Bu sınır haftada üç kere ek gıda verilmesi şeklinde gerçekleştirilebilir.

Su Kaplumbağalarının Beslenmesinde Hazır Ek Gıdalar

Su kaplumbağalarının beslenmesi için hazır yemlerin yanında ek gıda tüketmelerinin mümkün olmadığı durumlarda, tıpkı hazır yemler gibi pet shoplar gibi evcil hayvan ürünlerinin satışının yapıldığı mağazalardan temin edilebilen hazır gıda takviyeleri de kullanılabilir. Hazır ek gıda takviyeleri de hazır yemler ve ek gıda tüketimleri gibi belirli ve sınırlı bir rutin ile gerçekleştirilmelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu