Hayvan Bakımı

Su Kaplumbağalarının Bakımı

Su kaplumbağaları doğası gereği evcil hayvan sınıflandırmasına ait olmasa da günümüzde bu sınıflandırmaya dahil olmaya başlamıştır. Bu yazıda doğal yaşam şartlarına uygun olarak, su kaplumbağalarının bakımı inceliklerinden bahsedeceğiz.

Su kaplumbağaları yarı sucul hayvanlar olarak kabul edilir. Bu sebeple su onlar için ne kadar önemliyse güneşlenebilecekleri kuru alanlar da bir o kadar önemlidir.

Su kaplumbağalarının bakımı için onların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş yaşam alanları gereklidir. Bu yaşam alanları UV lambaları, kirlenen suyun temizlenmesi için filtreler, kaplumbağaların kuru alan ihtiyacı için büyük taşlar ile desteklenebilir.

(Su Kaplumbağalarının Yaşam Alanları hakkındaki daha detaylı bilgi içeren, ilgili yazı için tıklayınız.)

Su kaplumbağalarının bakımı için bir diğer önemli nokta ise beslenmedir. Akvaryumlarda ev hayvanı olarak yaşayan su kaplumbağaları beslenme konusunda tabi ki doğal yaşam alanlarında bulunan kaplumbağalarla aynı besinlere ulaşma imkanına sahip değildirler.

Bu nedenle hazır yemler ve ek gıdalar beslenme rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Doğal ek gıda verilmesi mümkün olmadığı durumlarda hazır yemlere ilave olarak hazır ek gıdalar verilmesi de mümkündür.

(Su Kaplumbağalarının Beslenmesi hakkındaki daha detaylı bilgi içeren, ilgili yazı için tıklayınız.)

Su kaplumbağası bakımı konusunda beslenmeleri ne kadar önemliyse temizlikleri de o kadar önemlidir. Sürekli sulu ortamda bulunmaları nedeniyle kabuklarında bakteriler üremeye ve yaşamaya başlar, kabuklarında ince bir tabaka şeklinde yosunlanmalar görülür.

Bu bakterilerin ve yosun tabakalarının kaplumbağalara zarar vermemesi için kaplumbağaların belirli aralıklarla ve düzenli olarak temizlenmeleri gerekmektedir. Akvaryum dışında ayrı bir ortamda yumuşak diş fırçası gibi kolay ulaşılabilir bir malzeme ile kaplumbağaların kabuklarının temizlenmesi, zararlı bakteri ve yosunlardan kurtulmaları sağlanmalıdır.

(Su Kaplumbağalarının Temizliği hakkındaki daha detaylı bilgi içeren, ilgili yazı için tıklayınız.)

Su kaplumbağası bakımı hususunda bir diğer önemli konu da su kaplumbağalarının sağlığıdır. Su kaplumbağaları da diğer tüm canlılar gibi bir takım sağlık sorunları yaşayabilirler. Bunun için akvaryum sularına eklenen vitamin takviyeleri, kabuklarının bakımı için kullanılan ilaçlar gibi tıbbi destekler de bulunmaktadır.

(Su Kaplumbağalarının Sağlığı hakkındaki daha detaylı bilgi içeren, ilgili yazı için tıklayınız.)

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu