Saç Bakımı

Soya Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Soya yağının faydalı mı zararlı mı olduğu tartışılan konular arasındadır. Soya yağı yararlıdır. Hidrojene edilmediğinde organik bir yağ konumundadır ve bu şekilde kullanmak çok yararlıdır. Hidrojenizasyon  soya yağının raf ömrünün uzatılması için yapılan bir uygulamadır. Ancak bu uygulama ile doymuş yağ oranı artar ve kullanıcılarda kalp hastalıkları riskini ortaya koyar. Peki soya yağının saça faydaları nelerdir?

Soya yağı saçı nemlendirme özelliğine sahiptir. Saça kullanılan kozmetik ürünlerin çoğu saçı yıpratır. Soya yağı yıpranan saçların onarılmasında kullanılır. Onarılan saç sağlıklı uzar ve kırıklar yavaş yavaş kaybolur. Saçınıza soya yağıyla bakım yapmak istiyorsanız bakıma başlamadan önce bir kuaföre gidip saçlarınızdaki kırıkları aldırmanızda fayda vardır. Böylece saçınıza sürdüğünüz soya yağı ile saçınızda hızlı sonuçlar alabilir, kısa zamanda saçlarınızın parladığını ve hacim kazandığını görürsünüz.

Saçlarınıza bakım yaparken soya yağını cam bir kaseye dökün. Parmak uçlarınızı batırıp saç diplerine masaj yaparak yedirmeye başlayın ve saç uçlarına doğru soya yağını sürün.  Bu işlemi 5-10 dakika masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı bir havlu ile sarın. 1 saat kadar bekletin.  Bu bir saatlik süreçte soya yağı saç diplerini nemlendirerek besleyecektir. Süre bitiminde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Soya yağının saç dökülmelerini de engellediği bilinmektedir.

Soya yağında insanların dışarıdan alması gereken aminoasit vardır. Soya yağı kullanımı ile bağırsak kanseri, prostat, mide kanseri, meme kanseri gibi birçok rahatsızlığın görülme riskinin ortadan kalktığı belirlenmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı