Beslenme Diyet

Sıvı Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Doktor kontrolünde yapılması gereken sıvı diyeti sadece su ve et suyuyla yapılan bir diyet programıdır. En fazla 2-3 gün yapılması gereken diyeti tek başınıza uygulamak sağlığınızı tehdit altına sokabilir.

Sıvı diyeti sadece suyun, et suyunun, jöle gibi besinlerin tüketilerek uygulandığı bir programdır. Sindirilme konusunda sıkıntı yaratmaz çünkü sindirilmeyen bir kalıntı bırakmamaktadır. Doktorunuzun kontrolünde yapılması gereken bu diyet bazı sağlık sorunlarında bir operasyondan önce uygulanmaktadır. Mayo Clinc diyette uzmanlar tarafından uygulanan sıvı diyeti uygulandığı süreç içerisinde katı gıdaları hiçbir şekilde tüketmemelidir. Kolonoskopi gibi operasyon geçirecek hastalar için operasyondan önce bu diyet uygulanmaktadır. Ayrıca bu diyet kalıcı olarak görülen sindirim sorunlarında, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerinde kısa süreli olmak şartıyla tavsiye edilmelidir.

Sıvı diyeti süresince enerji kazanmanıza yardımcı olabilecek besinlerin suyunu tüketmek gerekmektedir. Doğal olarak tüketmeniz gereken suyun yanında maden suyu mutlaka içilmelidir. Elma ve yeşil üzüm suyundan posasız, tanesiz olarak, karbonhidrat içerikli kola ya da kök birası, jöle, bunların yanında çay ve kahve sütsüz, kremasız, çeşitli sebze ve domates suyu, yağı alınmış et suyu ve dondurulmuş meyve suları tüketebileceğiniz besinlerdir.

Sıvı diyeti programı diyabetik rahatsızlığı olanlara önerilmemektedir. Bu diyeti yapanlar birkaç gün içerisinde hafifleme görülmekte, bağırsakları temizlemeye yardımcı olmaktadır. Genellikle bir operasyon öncesi ve sonrasında uygulanan bu diyet programı karın şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu