Saç Bakımı

Sirke Saç Döker mi?

Sirke hayatımızda birçok alanda kullandığımız bir maddedir. Bunlardan birisi de saç bakımıdır. Sirkenin saçlara birçok yararı olduğu bilinmektedir. Ama insanlar kullanırken tereddüt yaşamaktadır. Aklımıza zaman zaman “Acaba sirke saç döker mi?” sorusu gelmektedir.

Sirke birçok saç derisi hastalığına iyi gelen saçlarımızı parlak gösteren bir maddedir. Bu yüzden sirke saçı dökmez. Ama hergün sirke kullanırsanız içinde bulunan asitlerin yapısı yüzünden saçlarınıza zarar verebilir. Sirkeyi saçlarımıza sürmeden önce su ile seyreltmeliyiz. Ayrıca kullanacağımız sirkenin organik olup olmaması da önemli bir noktadır. Organik olan sirke saçlarınızda tam performans gösterecektir.

Sirke birçok şampuan kullanmayan insan tarafından karbonat ile karıştırılarak saç yıkamak için kullanılmaktadır. Ama sirke fazla kullanıldığında saçı yağlandıran bir maddedir. O yüzden sirke miktarı iyi ayarlanmalıdır. Sirkenin saça uygulanması oldukça basittir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir litre suya yaklaşık olarak bir çay bardağı sirke ilave edilir. Suyun çok sıcak olmaması ılık hatta mümkünse soğuk olması önemlidir. Saçlarınızı bu su ile duruladıktan sonra saç kurutma makinası kullanmadan kendi kendine kurumaya bırakın. Hem saçlarınızın daha dalgalı olduğunu hem de yumuşacık olduğunu ve parladığını göreceksiniz.

Eğer saçlarınızda kepeklenme sorunu var ise düzenli kullanımda kepeğinde önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Saçlarınızı sirkeli su ile durularken kokusundan biraz rahatsız olabilirsiniz. Ama saçlarınız kuruduktan sonra saçlarınızda herhangi bir koku kalmayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sirkenin uzun vadeli kullanımlarda saçların uzamasını da hızlandırdığı bilinmektedir. Saçlarınızda kaşıntı probleminiz de var ise sirkeyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sirkenin saç döktüğüne dair inanış kesinlikle yanlıştır. Hatta sirke uzun vadeli kullanımlarda saç dökülmesini yavaşlatmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı