Beslenme Diyet

Sınav Döneminde Beslenme

KPSS, YGS, SBS, ALES, TUS, DUS derken hayatımız boyunca sürekli sınava giriyoruz. İlkokuldan liseye, liseden üniversiteye derken hayatımızın her anında sınavlar mutlaka oluyor. Sınavlar olmasa bile öğrencinin kuralıdır ders çalışmak. Ders çalışmakta insanı açıktırdığı gibi, sıkıntıdan bile o anda acıkabiliyoruz. Peki sınav döneminde ders çalışırken genellikle yanında bir şeyler yiyor muyuz? Yiyorsak neler yiyoruz? Veya neler yemeliyiz? Ya da yememeliyiz?

Sınav döneminde genellikle herkes kilo almaktan şikâyetçidir. Sebeplerinden biri hareketsizlik, diğeri ise ders çalışırken yediğimiz abur cuburlar dan kaynaklanmaktadır. Neden mi çok yemek yeme isteği oluyor bizde? Normalde zaten beynimiz vücudumuzda en çok glikoz harcayan organ olduğundan     ders çalışırken de glikozu harcama hızı artacaktır ve      böylece çabuk acıkma, bir şeyler yeme ihtiyacı olacaktır bizlerde. Ayrıca sürekli bir şeyler yemekte sizi düzensiz beslenmeye teşvik edecek ve günlük almanız gerekenden fazla kalori alacağınız için de kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Mesela bir öğrenci düşünün sabah 8 de kalkıyor ve kahvaltısını yaptıktan sonra ders başına oturuyor. Aslında buraya kadar her şey normal. Ders çalışırken yanında cips, kola, şeker veya çikolata yemesiyle öğlen yemeğini atlıyor. Sonrasında belli saate kadar çalışmaya devam ediyor. Akşam olduğunu fark edip, yemeğini yiyor ve öğle yemeğini atladığı için daha fazla yeme ihtiyacı oluşuyor. Aynı şekilde gecede dersin başında yemeğe devam ediyor ve her günü rutin olarak böyle yapıyor. Sonucunda ise kilo alması kaçınılmaz oluyor.

Peki bu öğrenci ne yapmalıydı?

Kahvaltısını yaptıktan sonra ders çalışırken yanına sadece su alsaydı veya çay, kahve tarzı bir içecek alabilirdi. 2-3 saat sonra bir meyve ve yanında ceviz fındık yiyebilirdi. Böylece öğle yemeği yemek için yeterli açlığı hissederdi. Sonucunda ise kilosunu korumuş olup, kendini daha iyi hissedebilirdi. Bunun yanında gün içerisinde 1-2 saat arası yapacağınız yürüyüşler veya ev içerisinde uyguladığınız egzersizler de sizin derslerinize daha iyi adapte olmanızı sağlayacaktır.

Sınav Döneminde Neler yemeliyiz?

Sınav Döneminde Neler yemeliyiz

Kahvaltıda öncelikle peynir ve yumurta tüketmeniz sizin günlük almanız protein ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır ve yumurtanın içindeki protein-yağ beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Öğün aralarında ceviz ve fındık yemeniz Omega-3 yağ asitlerini almanızı sağlayacaktır. Ayrıca şeker yerine bal veya pekmez yemenizi de tavsiye ediyorum.

Çünkü pekmezin içinde bulunan B12 unutkanlığı engellemektedir. Bunun yanı sıra öğlen-akşam yemeklerinde tükettiğiniz kırmız ette sizin B12 ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ve herkesin de dediği gibi haftada 2 kez balık tüketilmesi de sınav döneminde olan öğrenci için çok önemlidir. Bu dönemde çocukların günlük alması gereken enerji ve mineral-vitamin onların derslerine odaklanmasında çok önemlidir. Bu yüzden meyve tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece dışarıdan vitamin takviyesine gerek kalmayacaktır.

Sınav Döneminde Neler yememeliyiz?

Yüksek kalorili yiyecekler, şeker içeriği yüksek gıdalardan, yapay tatlandırıcılardan ve trans yağ içeren ürünlerden olduğunca kaçmak gerekir. Gereksiz alınan kaloriler, kansorejen maddeler vücudumuz için iyi olmayacaktır. Kola, cips, bisküvi, fazlaca yenen çikolatalar, hamburger, patates kızartmaları size kilo yapmakla kalmayıp, derslerinize odaklanmayı zorlaştıracaktır. Ayrıca sağlıksız beslendiğiniz içinde hasta olmanız kolay olup, derslerinize çalışamayacak ve üstünüzde stres duyusu oluşturacaktır.

Ders çalışan öğrenci aç kalmamalı ve düzenli, sağlıklı beslenmelidir. Düzenli beslenen öğrencide görünecektir ki düzenli bir ders çalışma programı oluşmuştur. Ve şunu unutmamalıyız ki sağlıksız içecekler yerine mutlaka günde 2-3 litre su tüketilmelidir. Sınava girecek tüm öğrenci adaylarına iyi çalışmalar dilerim.

Diyetisyen Hande Şükran Toparlı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu