Saç Bakımı

Sert Saç Nasıl Yumuşar?

Boya, fön, saça kullanılan sprey, jöle gibi ürünlerden dolayı saçlarınız sertleşir. Sürekli bir işlem gören saç zamanla yıpranır ve kurur. Peki sert saç nasıl yumuşar? Öncelikle doğru şampuanı kullandığınızdan emin olun. Şampuan seçimi yaparken şampuanın nemlendirme özelliği olmasına dikkat edin.

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçınmalısınız. Saçınızı her gün yıkamanız saçınızdaki nem oranının azalmasına neden olacaktır. Ayrıca evde saç bakımı yapabilirsiniz. Bitkisel yağlar kullanarak saçlarınızı yumuşatabilirsiniz. Sertleşen saçların yumuşaması için en etkili yağ zeytinyağıdır. Ateşte ılıttığınız zeytinyağını saç diplerinden saç uçlarına kadar sürüp yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada iki kez yapacağınız bu işlem sertleşen saçlarınızı yumuşatacaktır.

Sert saçlarınız için 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı lavanta yağı, 1 çay kaşığı çam terebentin, 1 tatlı kaşığı defne yağı, 1 tatlı kaşığı hint yağını bir kapta karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza eşit miktarda dağıtın. Bu maskeyi saçlarınızda 1 saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu işlemi bir ay boyunca haftada bir kez olmak üzere uygulayabilirsiniz. Bu maske ile saçlarınız nem kazanacak ve yumuşayacaktır.

Erkeklerde de saçların yumuşatılması yöntemi kadınların kullandığı yöntemlerle benzerlik gösterir. Erkeklerin saçlarının sert olmasının sebepleri arasında saç yapısından kaynaklanan bir durum ya da kullanılan boya, fön vs. gibi etkenler saçın sertleşmesine neden olur.

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde zeytinyağı ile saça bakım yapabilir ve saçı yumuşatabilirler. Saçın çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkanması da saça verilen zararlar arasındadır. Bu nedenle saçı yıkarken ve bakım yaparken özenli olmakta fayda vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı