Beslenme Diyet

Sarı Kantaron

Bitkinin diğer adları: Binbirdelik otu, yara otu, mayasıl otu, kan otu, koyun kıran, kılıç otu.

Dünya’da en çok tüketilen bitkilerin başında gelen kantaron ülkemizde daha çok mide rahatsızlıklarını gidermede kullanılmaktadır. Zaman içinde sadece mide rahatsızlıklarında kullanımı ile kalmamış son zamanlarda ciddi antidepresan olma özelliği ile ön plana çıkmıştır. Özellikle depresyon başta olmak üzere stres ve gerginlik yaratabilecek bütün hastalıkların tedavisinde önerilmektedir. Anksiyete ve kalp hastalıklarında, çarpıntıda, premenopoz ya da post menopoz dönemde görülen duygu durum değişikliklerinde, dikkat yetersizliklerinde, hiperaktivitede, obsesif kompulsif bozukluklarda, yorgunluğun kronik düzeyde seyrettiği durumlarda, doku romatizmalarında, migren esaslı baş ağrılarında, iştah kaybını yerine getirmede ve uykusuzluğu gidermede tüketimi önerilir.

Diüretik olarak ya da irritabl bağırsak sendromunda, hepatit C ve kilo kaybında kullanılır. Tüm bunların yanında nikotin, alkol ve kafein gibi bağımlılık yapan maddeler üzerinde bağımlılıkları azaltmaya yönelik olumlu etki görülmüştür. Gece uyumadan önce içilen bir bardak sarı kantaron melatonin salgılanmasını uyardığından uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Antiviral ve antibakteriyel özelliği de kanıtlanmış bir gerçektir. Harici olarak oluşan sıyrık ya da morarmaları iyileştirmede de kullanılır. Ancak, albinolu ya da hipertansif bireylerin yüksek oranda tüketmemesi gerekmektedir. Gebe ya da emziklilerin tüketmemesi gerektiğine dair bir veri bulunmamaktadır. Kemoterapi tedavisi süren hastalarda bazı ilaçları bloke etme özelliği olduğundan tüketmemeleri tavsiye edilir.

Sarı Kantaron Kullanım Şekli ve Miktarı

Çay yapımı: Akşamları yatmadan evvel bir bardak tüketilebilir. 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar sarı kantaron atılır. 3-4 dakika demlendirdikten sonra içilebilir.

Tentür hazırlanışı: 60 gram kadar ufak hale getirilmiş bitki, 125 ml alkol ve 125 ml su ile karıştırılır. Ağzı sıkı bir biçimde kapatılır ve koyu renkli bir cam şişede 20 gün kadar ışık almayacak bir biçimde karanlık ve serin bir ortamda bekletilir. Her gün çalkalamak gerektiği unutulmamalıdır. Verilen gün sonunda 1 bardak su içerisine 25 damla damlatılarak günde bir defa tüketilir.

Ekstrakt kullanımı: Aktarlarda hazır olarak bulunulabilen ekstreden bir su bardağı su içerisine 15 damla damlatılarak günde bir defa içilebilir.

Yağ olarak kullanımı: Yara ya da morluk bulunan bölgeye cilt güzel bir biçimde iyice temizlendikten sonra dairesel hareketlerle yedirilerek sürülmelidir.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı