Kadın Sağlığı

Şankroid

Cinsel ilişkiyle-temasla bulaşan bir enfeksiyondur. Enfeksiyona neden olan etken,  gram negatif ve hareketsiz bir basil olan Haemophilus Ducreyi’dir.  Yumuşak şankır (ulcus molle) ismi ile de bilinir.

Gelişmekte olan ülkeler daha sık görülür. Erkeklerde kadınlara oranla 5-10 kat daha fazla görülür ve HIV (AIDS’e neden olan virüs) bulaşmasını kolaylaştırır.  Etken vücuda açık yaraların olduğu cilt ya da dokulardan girer. Birden fazla cinsel eşi olanlar (cinsel ilişki yaşayanlar), uyuşturucu madde kullananlar ve seks işçilerinde görülme sıklığı daha fazladır.

Şankroid’in Belirtileri

Haemophilus Ducreyi vücuda girdikten 4-7 gün sonra, genital (üreme organları) bölgede bir papül (su dolu kabarcık) olarak başlar ve 48 saat içinde yaraya (püstülleşerek ülsere) dönüşür. Aynı anda çok sayıda ve değişik evrelerdeki yaralar (lezyonlar) bir arada görülebilir.  Ülserler yüzeyel olup sınırları belirgin değildir, ancak ağrılıdırlar. Hastaların %50’sinde lenf bezlerinde büyüme görülür. Aynı yerde enfeksiyonun tekrarlama olasılığı %10’dur.

Şankroid’in Tanısı

Hastalık belirtileri ile sıklıkla, Herpes (üreme organlarında uçuklar) ve Sifiliz (frengi)’e benzer, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Gram boyama ve kültür tanı amaçlı kullanılabilir.

Şankroid’in Tedavisi

Tedavide sıklıkla penisilin ve benzerleri kullanılır.

Gebelikte Tedavi, Şankroid’in gebelikte olumsuz etkileri bildirilmemiştir. Kullanılacak ilaçların yan etkisi olabileceği için alternatif tedavi seçenekleri önerilir.

Cinsel eşin tedavisi, belirtiler başladıktan sonraki 10 gün içinde, hasta ile cinsel ilişki yaşayan cinsel eş ya da eşler muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Şankroid’in Tedavisi sonrası takip

Şankroid tedavisi başladıktan sonraki 3-7 gün içinde hastalar tekrar değerlendirilmelidir.

Kadınlara iyileşmenin 2 haftadan uzun sürebileceği ve eş tedavisinin gerekliliği açıklanır. Tedai boyunca kondom kullanılması bulaşmaya engel olamayacağı için cinsel ilişki yasaklanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün