Saç Bakımı

Sağlıklı ve Güçlü Saçlar İçin İpuçları

İnsanlara bakarken çoğu zaman dikkatimizi ilk çeken şey saçları olur. Bakımlı, sağlıklı, uzun ve parlak görünüyorsa gıpta ile bakarız. Çünkü hepimizin en az bir tane saç sorunu vardır. Peki güçlü saçlar için ne yapılmalıdır? Bu içeriğimizde sizlere birkaç ipucu ile güçlü saçlar için ne yapmanız gerektiğine siz de kolayca karar verebilirsiniz.

Ne yaparsak yapalım saçlarımızın başkalarının olduğu gibi sağlıklı görünemeyeceğini düşünürüz. Bu yaptığımız en büyük yanlıştır. Sadece birkaç küçük uygulama sayesinde sağlıklı ve eskisinden çok daha güçlü saçlara kavuşmak mümkün.

Gelin, sağlıklı saçlara kavuşmak için yapılması gerekenleri birlikte inceleyelim.

1- Kırıklardan kurtulun

Saçlar uzadıkça, özellikle uç kısımları zayıflamaya ve kırılmaya başlar. Özellikle işlem görmüş saçlara sahipseniz kırıklarınız oldukça fazladır. Elektrikli saç şekillendirici cihazlar kullananların da saç kırıkları en büyük sorunudur.

Saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı uzaması için ölü kısımdan kurtulması gerekir. Bu yüzden, saçlarınız uzadıkça uçlarından birkaç parmak kadar kestirin. Böylece zamanla daha hızlı ve güçlü uzayacaktır.

2- Düzenli Olarak Tarayın

Saçlarınızı her gün mutlaka tarayın. Çok uzun saçlara sahip olanlar için sabah akşam olmak üzere günde iki kez taranması önerilir.

Saçlarınızı öylesine bir tarakla taramayın. Yumuşak bir saç fırçasıyla taramaya özen gösterin. Kuru saçlar tararken zaman zaman can yakabiliyor. Bu yüzden saçlarınızı nemlendirerek tararsanız daha az kayıp verirsiniz. Saçları düzenli olarak taramak saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.

3- Saç Yapınızı Öğrenin

Saç yapısıyla ilgili değerlendirmeler genel olarak üçe ayrılır. İlki yoğunluktur. Kalın, orta veya ince olabilir. İkincisi dokudur. Kalın ya da ince olur. Üçüncüsü se dayanıklılıktır. O ise elastik, gözenekli veya hidratlıdır.

Saç yapınızı tam olarak tanımak doğru saç bakımını yapmanızı sağlar. Doğru ürünler satın alır, doğru saç bakımı yaparsınız. Böylece saçlarınız sağlıklı ve güçlü uzar.

4- Soğuk Su Kullanın

Nasıl ki, yüzümüzü soğuk suyla yıkadığımızda gözeneklerimiz sıkılaşır, bu durum saçlarımız için de geçerlidir. Saç gözeneklerini kapatmak için, kışın bile soğuk su ile durulama yapmalısınız.

Sıcak suyun kafa derisindeki yağlanmayı arttıracağını ve daha fazla tel kopmasına sebep olacağını unutmayın.

5- Kaliteli Ürün Alın

Kaliteli ürün demek, pahalı ürün demek değildir. En pahalı veya en popüler markalar, her zaman en iyi kozmetik ürünlerini üretmez. Bu yüzden aldığınız ürünün fiyatından önce kalitesine dikkat etmelisiniz.

Saç bakımı için, kimyasal içerikli olmayan, doğal olduğuna emin olduğunuz ürünler satın alın.

6- Elektrikli Cihaz Kullanımını Azaltın

Elektrikli cihazlar saçları güçsüzleştirir ve kırık oluşumunu hızlandırır. Saçlarınızın yüksek ısıya maruz kalmaması için bu tür ürünleri daha az kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saçlarınızı fön makinesiyle kurutmak yerine kendi haline bırakın. Kendi kendine kuruyan saçlar her zaman daha sağlıklıdır.

7- Saç Derisine Masaj Yapın

Saç derisine yapılan masaj hem rahatlatır hem de saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırır. Özellikle bitkisel yağlar kullanılarak yapılan saç bakımı uygulamalarında saç diplerinize masaj yapmayı unutmayın. Böylece hem saçlarınızı beslemiş hem de sağlıklı uzamanın önünü açmış olursunuz.

8- Kimyasal İçerikli Ürünler Almayın

Kimyasal içerikli kozmetik saç bakım ürünleri, en az elektrikli cihazlar kadar tehlikelidir. Bu yüzden olabildiğince uzak durmaya ve daha az satın almaya çalışmalısınız.

9- Yüzme Havuzu ve Güneş Işınlarından Kaçın

Yüzme havuzlarındaki klor, saçların daha az parlak görünmesini sağlar. Aynı zamanda çok fazla güneşe maruz kalmak da saçları yıpratır.

Yaz aylarında, yüzme havuzunun suyundan korunmak için bone, güneşten korunmak için de şapka takmanızı öneririz. Böylece saçlarınızın güçsüzleşmesini önlemiş olursunuz.

10- Çok Sık Yıkamayın

Saçlarınızı her gün yıkamak, içerdiği doğal yağları zaman içinde kaybetmesine sebep olur. Aynı zamanda saçların daha çabuk yağlanmasını ve donuk bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bundan kaçınmak için saçlarınızı sık olmamak şartıyla düzenli aralıklarla yıkayın.

11- Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı saçların en önemli destekçisi besinlerdir. Yumurta, elma ve çilek gibi besinler saçların güçlenmesini sağlar. Bol miktarda meyve ve fıstık tüketmelisiniz. Böylece hem vücut hem de saç sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.

12- Toka Kullanmayın

Çok sıkı yapılan örgüler, at kuyrukları ve çoğunlukla yaptığımız karmaşık dağınık topuzlar saçlarımızı yıpratır. Çok sıkı olmayan tokalar ve daha gevşek at kuyruğu yapmalısınız. Böylece saçların kırılmasını ve koparak dökülmesini engellemiş olursunuz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu