Beslenme Diyet

Sağlıklı Olduğunu Sandığımız 10 Yiyecek

Millet olarak çıkan her diyeti uygulamayı çok seviyoruz. Marketlerde yeni çıkmış diyet besinleri, içecekler ne kadar sağlıklı olup olmadığını anlamadan bol bol tüketmeye başlıyoruz.  Günlük hayatımızda bolca tükettiğimiz sağlıklı olduğunu sandığımız 10 yiyeceklerin ne olduğunu kimse bilmemektedir.

Diyet yapılırken bol bol tüketilen hazır diyet içecekler, probiotikli içecekler içerdikleri basit şeker ve kimyasal maddeler nedeniyle sağlığımızı tehdit etmektedir. Çok fazla kalori içermedikleri halde şekerli olan bu içecekler bel çevrenizi yağlandırmaya neden olan yapay tatlandırıcılar içermektedir. Bu yüzden içecek için üç alternatifiniz olmalı. Bu öncelikli olarak su olmalıdır. Bunun yanında kahve ve çay tüketilmelidir.

Sağlıklı olduğu sanılan ancak tehlikeli olabilen smoothie aşırıya kaçılmamalıdır. Kayılan sebze ve meyve miktarının ayarlanamaması, katılan şeker ve tatlandırıcılarla birlikte 650-1000 kadar kalori almanıza neden olur. Bunun yanında karışık kuruyemişler ara öğünlerimizin vazgeçilmezidir. Sevdiğimiz kuruyemişler gereğinden fazla yenildiğinde içerdikleri yağ oranından dolayı kiloya dönüşme riski oluşabilir. Diyet olarak satılan dondurulmuş besinler sodyum içermektedir. Dondurulmuş olan bu yiyeceklerin kalorisi düşüktür ancak besin değerleri de çok düşüktür. Bu yüzden tercih edilmemelidir.

Barlara yani enerji, lif içeren protein barlarına, şeker içeren barlara dikkat ediniz. Bunların yerine elma veya peynir iyi bir tercih olabilir. Sabahları kepekli de olsa yenen muffinler göründüğü kadar masum değildir. İçerisindeki saf şeker ve yağ sebebiyle yaklaşık bir muffinden 800 kalori alabilirsiniz. Bunun yanında çok masum görünen diğer bir besin ise donmuş yoğurt içine katılan saf şeker ve aromalarla bir dondurmaya eşdeğer olabilir. Yağ çemreyen tatlılara da dikkat edilmelidir. Yağ olmamasına rağmen içerisindeki şeker daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Bir porsiyanu yeterli gibi duran ama yenmeye başlandığında kendinizi durduramadığınız granola çoğu zaman trans yağ, şeker ve kalori deposudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu