Tel Toka

Sadece masallardan tanıdığımız karakterler aramızda mı yaşıyor? 

Deniz kızı sendromu (Sirenomelia)

deniz-kizi-sendromu

Sirenomelia, ya da diğer adıyla deniz kızı sendromu, tıpkı deniz kızı ariel masalındaki gibi görünen bu hastalarda bacaklar birbirine yapışık ve onların yürüyebilmeleri için masaldaki cadı yerine doktorların büyülü bıçaklarıyla geçirdikleri operasyonlar yürüyebilmelerine olanak sağlayabilmekteyken çoğunlukla ,Ariel’in prensle birlikte olamayıp gökyüzüne yükselişi gibi hüzünlü bir sonla yani doğumdan kısa süre sonra ölümle sonuçlanmaktadır. Ayrıca hastalığın görülme oranı çok düşük olmakla birlikte ölümlerine boşaltım sistemlerinin çalışmaması sebep olmaktadır.

Bugün hayatta olduğu bilinen sirenomelia tanısıyla dünyaya gözlerini açan mucize bebek Mílagros bir dizi operasyon sonucu hayatta kalamayı başaranlar arasında bulunmaktadır.

Alice harikalar diyarında sendromu (Alice in Wonderland Syndrome(AIWS))

alice

Alice harikalar diyarında sendromu algılamayı etkileyen nörolojik bir durumdur. AiWS’e, beynin görsel algı ve dokuyu işleyen  kısmındaki elektriksel aktivitelerden kaynaklı normal olmayan kan akışının sebep olduğu düşünülüyor. Çoğunlukla migren, beyin tümörü ve Epstein Barr denilen kanserojen bir virüs, algı mekanizmasını bozarak hastalığa neden olabiliyor.

Yolda yürürken bir karınca gördüğünüzü hayal edin ama o da ne bu bir fil kadar büyük. Tam karıncadan kaçıp evinizi gördüğünüz anda koşup içeri girecekken, olamaz bu da ne siz koştukça ev uzaklaşıyor ve bir türlü eve varamıyorsunuz. Eve varabilip musluğu açıyorsunuz fakat musluk dev bir şelaleye dönüşüyor ve boğulacak gibi hissediyorsunuz. Peki nerede büyülü yiyecekler ve içecekler, tuhaf giyimli saatine bakıp duran tavşan , filozof tırtıl ne zaman çıkacak diye soracaksınız. Ama durum pek de masaldaki gibi olmamakla birlikte AİWS bulunan insanlarda makropsi (nesneleri olduğundan büyük görme), mikropsi (nesneleri olduğundan küçük görme), teleopsi (nesneleri olduğundan uzakta görme) ve pelopsia (nesneleri olduğundan yakında görme) gibi boyut distorsiyonları (bozulmaları) görülmektedir.

Alice harikalar diyarında kitabının yazarı aslen matematik öğretmeni olan Lewis Carroll (Charles Lutwidge Dodgson)’ ın öğrencilerinin söylediğine göre Lewis Carroll da AIWS hastasıymış.

Vampir sendromu (Porfiria)

vampir

Porfiria ,poriferin biyosentezinde  yer alan enzimlerin bozukluğu veya eksikliğinden oluşan ve hem ciltte fotosensitiviteye yani tıpkı Nosferatu efsanesindeki vampir Kont Orlok’a güneş ışığının temas etmesiyle yok olaması gibi gün ışığına aşırı duyarlı olmaya hem de nörolojik bozukluklara sebebiyet vermesinden dolayı vampir sendromu diye de adlandırılmaktadır. Ayrıca hastalarda kahverengi dişler ve kıllanma artışı görülür.

Bu hastalığa sahip kişilerin güneş ışığından korunmasında güneşten koruyucu kremler yetersiz olup koruyucu giysiler ve ekipmanlar kullanmaları gerekir.

Tedavide çeşitli kan ürünlerinin (hematin ya da hem arginat) bazı ülkelerde akut atak sırasında kullanılması ise vampirlerin kan emerek beslenmesine benzerlik göstermesinin dikkat çekmesi bir yana hastalığın sadece doğuştan değil ilerleyen yaşlarda da görülüyor olması ürkütmüyor değil. Bir sabah uyanıp bir de bakmışsınız ki…

Mehtap Boran

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün