Saç Bakımı

Saçlara iyi Gelen Sebzeler Nelerdir?

Saç dökülmeleri yaşadığımız zaman, saçlarda kırıklar oluştuğu zaman bu sorunun çözümü sadece saç bakımı ile çözümlenmeyebilir. Saç dökülmelerinin birçok sebebi yanlış ve eksik beslenmedir. Vücuda almanız gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bunları eksik tüketmek saç dökülmelerine ve saçlarınızın kuruyarak kırılmasına sebep olur. Bu aşamada saçlara iyi gelen sebzeleri tüketerek hem sağlık açısından hem de saçlarınıza gerekli olan vitamin ve mineralleri de almış olursunuz.

Saçlara iyi gelen sebzeler arasında önemli besinlerden ilki ıspanaktır. Ispanakta bulunan demir, C vitamini, beta-karoten saç için gerekli yağların oluşması açısından önemlidir. Ayrıca brokoli, karalahana, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek saçlarınızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Karnabaharda saça oldukça faydalıdır. Düzenli karnabahar tüketimi ile saçlarınız nemlenir, yumuşar ve kırıklar onarılır. Bir buçuk ay boyunca düzenli olarak karnabahar tüketirseniz saçlarınızın güçlendiğini ve ışıldadığını fark edeceksiniz.

Havuç yağını saça kullanmak kadar havuç tüketimi de oldukça faydalıdır. Havuç A vitamini içermektedir. Havuçtan alacağınız A vitamini ince telli saçlarınızın güçlenmesine ve hacim kazanmasına yardımcı olacaktır. Yeşilbiber ise saçınızda dış etkilerden kaynaklanan yıpranmaları onarır. Yeşilbiberde C vitamini açısından oldukça zengindir. Saçlarınızın uzamasına yardımcı olur.

Saçınızda yaşanan sorunların giderilmesi için tabi ki sadece bu sebzelerin tüketilmesi yeterli değildir. Beslenme bir bütündür. Bu sebzelerin tüketiminin düzenli yapılması proteinin az tüketilmesi de saçlarınıza zarar verir. Beslenme şeklinizi değiştirerek her şeyden azar azar yenmeli vücuda ihtiyacı olan gıdalar verilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı