Saç Bakımı

Saçın daha gür olması için yapılabilecekler

Saç telleri bazı bireylerde çok ince ve kırılgan bazı bireylerde ise çok kalın ve sert olarak çeşitlilik göstermektedir. Tabi bu durumlara neden olabilen birçok etken vardır. Bu etkenlerin başında da genetik faktörler gelmektedir. Genetik faktörler fiziki yapınızı olduğu kadar saç yapınızı da etkilemektedir. Aile bireylerinizin saç yapısına dikkat edin. Büyük oranda benzerlik gösterdiğini göreceksiniz.

Saç tellerinin sağlığını olumsuz olarak etkileyen etkenler arasında maşa ve saç düzleştiricisi gibi şekillendirme amaçlı kullanılan aletler de vardır. Özellikle saçlarınızı sık sık düzleştiriyor veya maşa uyguluyorsanız saç telleriniz zamanla incelip yıpranıp kırılmalar oluşacaktır. Saç tellerinizin daha sağlıklı gözükmesini ve daha gür olmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken saç yapınıza uygun olan doğru şampuanı seçmektir. Seçeceğiniz şampuanda kimyasal olmamasına dikkat edin. Kimyasallar saç tellerini yıpratır ve saç dökülmesini arttırır. Peki Saçın daha gür olması için yapılabilecekler nelerdir.

Papatya, lavanta ve biberiye yağı karışımı ile saçlarınıza haftalık periyotlar da düzenli olarak bakım yapabilirsiniz. Bakım yağları saç tellerinizin daha canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlayacak ve daha gür saçlara sahip olmanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta saçlarınızı çok sık yıkamamaktır. Saçlarını haftada 2 defadan fazla yıkamayınız. Saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz. Sıcak su saç tellerini de saç derisini de yıpratır. Soğuk veya soğuğa yakın su ile yıkanan saçlar daha canlı ve parlak gözükür.

Bunlar dışında eczanelerde satılan A,E ve C vitamini kapsüllerinden alıp şampuana karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu karışımda saç sağlığını destekleyen ve saç tellerini güçlendiren bakım önerileri arasındadır. Bu noktalara dikkat ettiğinizde zamanla daha gür ve canlı saçlara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı