Saç Bakımı

Saç Uzatan Meyveler Nelerdir

Vücut ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almadığı zaman saç dökülmeleri yaşanır. Saçlarınıza evde ya da kuaförünüzde bakım yaparak saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak dışarıdan saça yapılan işlemler saç sağlığı için yeterli değildir. Düzenli beslenerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Saç uzatan meyveler ve sebzeler bulunmaktadır. Saç uzatan sebzeler kısmına daha önceki yazımızda değinmiştik. Peki hangi meyveler saçlar için yararlıdır?

Portakal C vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Portakal tüketerek saçlarınızın parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca portakalda A vitamini de bulunmaktadır. Saç uzamasında da oldukça etkilidir.

Günde bir adet elma tüketimi ile saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. İçerisindeki biotin ile saç beslenir. Ayrıca cildinizin parlamasında da etkilidir. Çilekte saç sağlığınızı korur. Saç dökülmelerini engeller ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasına yardımcı olur. Saçlarınızı onarır.

Muzun içerisinde ise potasyum bulunmaktadır. Saçlar ihtiyacı olan potasyumu muzdan alır. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız günde 1 adet muz tüketilmesi önemlidir.

Avokado ile yapılan bir sürü saç maskesi bulunmaktadır. Ancak avokadonun yenerek tüketilmesi saç uzamasına yardımcı olur. Kayısı ise birçok sağlık sorununa iyi gelen bir meyvedir. Cilt ve saç sağlığı için oldukça fazla kullanılan bir meyvedir. Lif açısından zengindir. Diyet listelerinde ilk sırada yer alır. Saç sağlığınız için kayısı tüketmek saçlarınızın uzamasına ve dökülmeleri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kayısı yağı kullanımı saçınızı besleyerek hacim kazanmasına yardımcı olur.

Saçınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız bir bütün olarak hem beslenmenize hem de saç bakımınıza önem vermeniz gereklidir. Bunlardan sadece birini yaparak saçlarınıza istediğiniz görünümü vermeniz mümkün değildir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı