Saç Bakımı

Saç Uzatan Besinler Nelerdir?

Herkes saçların uzun, bakımlı ve havalı görünmesini ister. Ancak bunun için fazlaca uğraşmak gerekebilir. Yani sihirli bir değnekle saçlarımızın bir anda uzamayacağını bilememiz gerekir. Öyleyse, ‘’saç uzatan besinler nelerdir? Farkında olmadan yanlış mı besleniyoruz?’’ gibi soruları cevaplayarak doğruyu bulalım.

Saçların uzamasını sağlayan yiyeceklerden ilki yabanmersinidir. Yabanmersini bir C vitamini deposudur. Bu meyveyi tüketerek saçınızın kırılmasını engelleyebilirsiniz.

Bir diğer besin ise tavuktur. Protein ağırlıklı beslenerek saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. Yumurta ise içerisinde çinko, selenyum, sülfür ve demir içerir. Bütün bunlar saçların uzaması için gereklidir. Düzenli olarak her gün yumurta tüketmek saç dökülmesini engeller ve saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Yoğurt ise birçok bakım ürünlerinde kullanılan bir besindir. Az yağlı bir yoğurdu gün içerisinde tüketmek saçlarınıza çok iyi gelecektir.

İstiridye çinko açısından çok zengin bir besindir. Çinko eksikliği kaş ve saç kaybına sebep olur. Mısır gevreği, tahıllı ekmek içerisinde çinko bulunmasına rağmen bu vücudumuza almamız gereken miktar için yeterli değildir. Yeterli miktarda protein tüketmediğimiz zaman saçlarımız sağlıksız, cansız ve mat görünür.

Ceviz ise yüksek oranda Omega-3 yağ asidi içerir. Ceviz biyotin ve vitamin açısından zengin bir besindir. Vücuda yeterli miktarda biyotin alınmadığında saç kaybı olur. Ceviz saçınızın rengini korur ve saçlarınızın parlak görünmesini sağlar. Günde 3-4 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Ispanak ise saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. İçerisindeki demir, beta karoten, folik asit ve C vitamini saç diplerindeki yağ dolaşımını sağlayarak hacimli bir görünüm kazanmasında etkili olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı