Saç Bakımı

Saç Derisini Rahatlatmak İçin Çözüm Önerileri

Pek çok sebeple saç derisi hassaslaşabilir. Görünüşte bir sorun teşkil etmese de kaşıntı, tahriş ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bu durumda saç derisini rahatlatmak için bir çözüm bulunmalıdır.

Buna neden olan şey kullandığınız herhangi bir kozmetik saç ürünü veya şampuanınız olabilir.  Bu yüzden olabildiğince doğal, organik ürünler tercih etmeye çalışın. Böylece saç deriniz alerjik reaksiyonlar göstermez.

Doğal saç bakımı ürünleri kullanmanın yanı sıra, saç derisini rahatlatabilecek bazı doğal yöntemler de mevcut. Şimdi, saç derisini rahatlatmak için neler yapabileceğimizi inceleyelim.

Çeşitli Sebeplerle Hassaslaşan Saç Derisini Rahatlatma Yöntemleri

1- Kadife Çiçeği Çayı

Kadife çiçeği, turuncu renkli ve gösterişli bir bitkidir. Saç derisinde ortaya çıkan bazı alerjik reaksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Antioksidan özelliği ile yanma hissini kısa sürede tedavi eder.

Uygulanışı:

İki yemek kaşığı kadife çiçeğini, bir bardak kaynamış suyun içine atın ve demlenmesini bekleyin.

Soğuduktan sonra bir sprey şişesinin içine doldurun. Saçlarınızı ayırarak, saç diplerinizin tamamına sıkın.

Bu işlemden sonra saçlar durulanmaz. Saç derisinin, kadife çiçeği çayını emmesi beklenir. Eğer bu uygulamayı günde iki kere tekrarlarsanız, kısa sürede kafa derisinde tahriş sorununuz ortadan kalkacaktır.

2- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, saç bakımı için en popüler doğal bakım ürünlerinden biridir. Bakım, onarım ve güzelleştirmeye katkı sağladığı gibi, saç derisindeki alerjik sorunların çözümüne de yardımcı olur. Hassasiyet oluşturan durumu kısa sürede ortadan kaldırır.

Uygulanışı:

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bir sprey şişesinin içine koyup saç köklerinizin tamamına püskürtün. Saçlarınızın tüm sirkeyi emmesine izin vermelisiniz. Bu yüzden saçlarınızı durulamadan bekleyin. Günde iki kez uygularsanız elma sirkesinin saçlar üzerindeki mucizevi etkisini görebilirsiniz.

3- Yeşil Çay

İltihap karşıtı, sıkılaştırıcı ve pek çok soruna çare oluşuyla bilinen yeşil çay, saçlarımızın da en yakın dostlarından biridir.

Yeşil çay, saç diplerinde uygulandığında mucizevi bir etki bırakır. Kaşıntıyı çabucak kontrol altına alır. Kan dolaşımını düzenleyerek kılcal damarlara oksijen gitmesini sağlar. Böyle durumlarda yeşil çay en iyi çözüm önerilerinden biridir.

Uygulanışı:

Bir yemek kaşığı yeşil çayı,  bardak kaynamış suyun içine atın. Bir kapak kapatıp demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra bir sprey şişesinin içine süzerek doldurun.

Saç diplerinize dikkatle sıkın ve sakın durulamayın. Saç derisi yeşil çayı emecek ve hızla tedavisini sağlayacaktır.

4- Aloe Vera & Bal

Hem vücudumuz hem de saç sağlığımız için oldukça sağlıklı olan bu iki ürünün birleşiminden, ortaya mucizevi bir ilaç çıkıyor. Aloe vera ve balın, ayrı ayrı saç bakımı için ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. İkisi bir araya geldiğinde saç derisindeki hassasiyet için de oldukça etkili bir tedavi yöntemi oluşturuyorlar.

Aloe vera ve bal, saç derisindeki hassasiyeti iyileştirme için, saç maskesi olarak uygulanır. Kısa sürede nemlendirici ve yenileyici etkisiyle, yaşanan sorunu çözer.

Uygulanışı:

Beş yemek kaşığı aloe vera jeli, iki yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı gül suyunu çırpıcının içine koyun. İyice karıştıklarına emin olduktan sonra karışımı tüm saç diplerinize uygulayın.

40 dakikalık bir süre boyunca saçlarınızda bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu saç maskesini, rahatsızlığınız geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

5- Papatya Çayı

Papatya çayı, saç köklerindeki tahrişi giderir ve kaşıntıyı önler. Aynı zamanda kepek oluşumunu durdurma özelliğine de sahiptir.

Uygulanışı:

Bir bardak kaynamış suyun içine papatya çiçeklerini koyun ve yirmi dakika bekletin. Soğuduktan sonra çiçekleri süzerek bir sprey şişesinin içine koyun.

Saç diplerinizin tamamına gelmesine özen göstererek özenle sıkın. Saçlarınızı durulamadan bekleyin.

Tahriş, kızarıklık ve kaşıntı sorununuz geçene kadar, günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu