Gündem

Omurilik Felci İçin Prototip Robot

Fransa’daki araştırmacılar tarihi bir başarıya ima attılar. Araştırmacılar tarafından, omurilik felci için çözüm sayılabilecek bir prototip robot üretildi. 

Lyon yakınlarındaki Grenoble şehrindeki Alpes Üniversitesi’nde, omurilik felci sebebiyle yatağa bağımlı olan hastalar için yapay iskelet yapıldı. Bir hasta bu iskelet sayesinde yürümeyi başardı.

Hastanın yürümeyi başarmasının yanında, beyinden giden komutların kablo olmadan aktarılması dikkat çekti. Beyni ile iskelet sistemi arasında, kablosuz bir şekilde bağlantı kurulan hasta, dört yıldır yaşadığı omurilik felcinden neredeyse kurtuldu.

Dört yıl önce düşerek omuriliğini zedeleyen hasta, kollarını ve bacaklarını kullanamıyordu. Thibault adı verilen robotun hareketlerini, yalnızca düşünceleriyle gönderidği komutlar sayesinde yönetti.

Daha önce pek çok araştırmacı, beyne elektrot yerleştirerek felçli veya ampüte hastaların kaslarının hareket etmesini sağlamıştı. Fransız araştırmacılar ise bu araştırmayı bir adım ileri taşıdılar. Yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, beyinden gelen sinyaller, doğrudan iletilerek robot kontrol edilebildi.

Kaynak: euronews.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün