Ebelik

Neden anne sütü?

Anne sütü, bebeğin gereksinimine göre değişebilen,bebeğin dengeli beslenmesini ve sağlıklı büyümesini sağlayan en uygun canlı besindir. Anne sütü sindirimi kolay, her zaman taze ve ekonomik bir yöntemdir. Her zaman bebeğe verilmeye hazır bir besindir. Her annenin sütü, kendi bebeğinin gereksinimlerine göre farklı miktar ve nitelik içermektedir. Örneğin; prematüre bebeğe sahip olan bir annenin sütü zamanında doğan bir bebeğe sahip olan annenin sütü birbirinden farklıdır. Ya da gece sütü ile gündüz sütü, emmenin ilk evresinde gelen süt ile daha sonrasında gelen süt içerik ve miktar bakımından faklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar anne sütünün ne kadar özel olduğunu tekrar ortaya çıkarmaktadır.

ANNE SÜTÜ, BİR ANNENİN BEBEĞİNE VEREBİLECEĞİ EN DEĞERLİ ARMAĞANDIR!

Kolostrum, doğumdan sonra memede salgılanan ilk süttür. Koyu kıvamlı ve sarımsı bir renktedir. Doğumdan sonraki 3-5 gün içinde devam eder. Kolostrum, yağ yönünden fakir olsada sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, vitaminler, antikorlar yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle bebeğe kesinlikle verilmesi gerekmektedir. Kolostrum,bebeğin ilk aşısıdır ve içeriği gün geçtikçe değişir . 15.günde anne sütü, olgun süt halini almaktadır.

Anne sütü ideal bir besin kaynağı olmasının yanında antikorlar,antimikrobiyal maddeler ve özgün bağışıklık hücreleri de içermektedir. Bu nedenle anne sütü, bebeğin kendi bağışıklık sistemi olgunlaşana dek, bebeği enfeksiyonlardan korumaktadır.

Annenin ürettiği süt miktarı, annenin kilosu ya da meme büyüklüğü ile alakalı değildir. Sağlıklı beslenen annelerin ürettikleri sütler, bebeklerinin tüm besin gereksinimlerini karşılamaktadır. Annenin bol sıvı alarak dengeli ve yeterli beslenmesi sütün üretimi ve kalitesi için çok önemlidir.

Anne sütü sayesinde anne ile bebek arasında güzel bir duygusal bağ oluşur. Emziren annelerin bebeklerini terk etme, şiddet uygulama gibi olumsuz davranışları, emzirmeyen annelere göre çok daha az görülmektedir.Anne sütünün, anne sağlığı üzerine de pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Doğum sonu kanamaları, yumurtalık ve meme kanserini ve kemik erimesini önleyici etkileri olduğu görülmüştür.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ!

İlk 6 ay, ekstra sıvı veya katı besin takviyeleri yapılmamalıdır. Anne sütü bebeğin tüm besin gereksinimini karşılayabilen bir besindir. Bebeğe ek olarak su dahi vermenize gerek yoktur. Çünkü anne sütünün %87’si sudur. 6.aydan sonra katı besinlere başlanmalıdır ve  2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

 DOĞRU EMZİRME NASIL OLUR?

Emzirme,doğum sonrasında en kısa süre (ilk yarım saat gibi) içinde başlamalıdır. Anne ve bebek doğumdan sonra aynı odada kalmalıdır,bu önemli bir detaydır.Bu sayede anne bebeğe hemen cevap verebilir, aradaki bağın kurulması kolay olur,bebek daha az ağlar ve dolayısıyla emzirme süresi uzar. Bebek her istediğinde ve her ağladığında emzirilmelidir. Emzirmenin başarılı olabilmesi için, bebeğin memeye iyi yerleşmesi çok önemlidir.

  • Bebeğin tüm gövdesi anneye dönük ve ona çok yakın olmalıdır.
  • Ağzı,meme başıyla beraber areolanın (kahverengi kısmın) büyük bir kısmını kavramalıdır.
  • Annenin parmakları “C” şeklinde olmalıdır. Makaslama tekniği kullanılmamalıdır.
  • Anne rahat bir pozisyonda olmalıdır. Kolunun altını ve sırtını bir yastık ile desteklemelidir.

DAHA ÇOK EMZİRME = DAHA ÇOK SÜT

SÜTÜM YETİYOR MU?

Her emziren annenin endişe ettiği konulardan biri de sütün bebeğine yetip yetmediğidir. Eğer bebeğiniz; günde 6-8 kez idrar yapıyorsa, ağırlığı haftada 150-200 gram artıyorsa SÜTÜNÜZ YETERLİDİR! Hala içiniz rahat etmediyse gelin bir de bebeğiniz mide kapasitesine bakalım 🙂

BİBERON VE EMZİK KULLANMAYINIZ !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu