Beslenme Diyet

Nasıl 20 Kilo Verdim?

Hayatımda birçok yeni başlangıçlar yapıyorum ve bunları büyük bir kararlılıkla devam ettiriyorum. Yine böyle kararlılıkla devam ettiğim azim öyküm var sırada. Herkes tarafından geçmişimde en çok konuşulan nasıl 20 kilo vermişliğim olmuştur. İşte sizlerle başarılan bir azim öyküsünü paylaşacağım. Sizin merak ettiklerinize cevap olacaktır.

Lise 2. Sınıf öğrencisiydim, bundan 6 yıl önce… Çok iyi hatırlarım. Kurban bayramına çok az kalmıştı. Elimde harçlığım vardı fakat kıyafetim yoktu. Alışverişe çıkmaya karar vermiştim ablamla birlikte. Girdiğim her mağazadan elim boş dönüyordum. Sebebi çok açıktı. Fazladan çok kilom vardı ve bir genç kız olarak giydiğim hiçbir kıyafet yakışmıyordu üstüme. O anda karar verdim kilo vermeliydim. Verecektim. Başka yol yoktu. Tartıya çıkmaya karar verdim ve 76 kilo olmam ile yüzleşmiştim. Artık bir yerden başlamaya karar verdim. Zamanla porsiyonlarımı azaltmaya başladım. Ve her gün 15 dakikada olsa yürüyüş yapıyordum. Sınavım olsa da olmasa da, dersler çok yoğun olsa da her gün yürünecekti. Bazen 1 saat oluyordu, bazen de 15 dakika. Önemli olan büyük bir istikrarla devam edebilmekti. Lise 2. Sınıfın sonuna kadar sadece porsiyon kısıtlamak ve yürüyüş yapmakla birlikte 76 kilodan 66 kiloya düşmüştüm. Bir sonraki sene lise 3 öğrencisiyken yani, spor salonuna yazıldım. Bu sefer daha çok dikkat edecektim. Spor salonu olarak B-fiti seçmiştim. Evime yakınında olduğu için ve bayanlarla spor yapmak daha kolaydı. Oradaki spor hocamı asla unutamam. Çok emeği var üstümde. Diyet yapmaya karar verdim. Aslında kendi başıma. O zamanlar diyetisyenlerden haberim yoktu. Şuan ki dönem kadar çok diyetisyen yoktu. Belki de bu yüzden haberim hiç olmamıştı. Kendi başıma diyet uyguluyordum. Şuan ki imkânlar olsa bir diyetisyene giderdim. Çünkü yaptığım diyet ne derece doğruydu bilemiyordum. Bu yüzden neler yediğim hakkında buraya yazmak uygun olmayacağı için yazmıyorum. Ama her gün spora gitmem ile kendimce uygun bir beslenme ile 6 ay içerisinde 44 bedenden 38 bedene ve 56 kiloya kadar düşmüştüm. Arkadaşlarım, akrabalarım ve ailem çok şaşırmışlardı. Artık gönül rahatlığıyla kıyafet alıyordum, fotoğraf çekiliyordum. Ki ben en çok fotoğraf çekilmekten korkardım. O sene diyetisyenin de ne olduğunu öğrendim. Böyle bir mesleğin olduğunu ve üniversitesinin kazanabileceğini duydum. Yıllardır tek istediğim doktor olmak iken şimdi diyetisyen olmak istiyordum. Benim yaptığım bu olayın daha bilinçli ve bilgili olarak öğrenip, herkese anlatmak istedim. Ve bu bölümü kazandım. Şuan son sınıf öğrencisiyim ve hayallerim sayesinde okuduğum bu mesleği severek yapacağımı da biliyorum.

Buradaki en önemli mesele sizsiniz. Siz karar vermezseniz ve inanmazsanız kendinize kilo veremezsiniz. Her şey sizde bitmiyor tabi ki. Ama bunu büyük bir istikrarla devam ettirecek olan sizlersiniz. Merak ettiğiniz şu olacaktır mutlaka. Kilo aldınız mı? Evet, çok az bir kilo almam oldu ve bunu bir uzman kontrolünde verdim. Yani DİYETİSYENLE. Unutmayın! Tüm mesele kendinize inanmanız, yapabileceğinize güvenmeniz. Haydi o zaman sende yeni bir adım at kendin için ve karar ver…!

Diyetisyen Hande Şükran TOPARLI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu