İnfertilite (Kısırlık)

Mikroenjeksiyon (ICSI) Yöntemi Nedir?

Mikroenjeksiyon yöntemi günümüzde yaygın olarak kullanılan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavi süresinde döllenme aşamasında uygulanan bir tekniktir. Mikroenjeksiyon yöntemindeki asıl amaç yumurta ve sperm hücresinin en yüksek oranda döllenmesini sağlayabilmektir.

Mikroenjeksiyon yönteminin IVF tüp bebek yönteminden farkı nedir?

IVF yönteminde yumurta hücresinin etrafına çok sayıda sperm hücresi konur ve bu sperm hücrelerinden bir tanesi yumurta hücresini kendi kendisine döller. Bu yöntemin normal gebelik oluşumundan tel farkı laboratuvar ortamında gerçekleşiyor olmasıdır.

ICSI yönteminde ise erkeğin spermlerinden bir tanesi alınarak kadının yumurta hücresi içerisine mikroskobik yöntemlerle yerleştirilir. Sperm kendi kendine yumurta hücresini dölleyemez.

Mikroenjeksiyon yöntemi kimlere uygulanır?

  • Sperm sayısı çok az olanlara, mikro TESE ile sperm elde edilen bireylere
  • Sperm şeklinde bozukluk olan bireylere
  • İnfertilite sebebi olarak antisperm-antikorlar düşünülen hastalara
  • Daha önceki IVF yönteminde başarısız olan hastalara
  • Nedeni bilinmeyen infertilite hastalarına
  • Preimplantasyon genetik tanı uygulanacak hastalara

Mikroenjeksiyon yöntemi nasıl yapılır?

Erkeğin menisinde en kaliteli olan sperm hücresi seçilir ve sperm hücresinin kuyruk kısmı hareketsizleştirilir. Çok hassas mikroskobik enjektör ile alınır. Sperm hücresi enjektör ile yumurta hücresi içerisine yerleştirilir. Bu işlemlerden önce yumurta etrafındaki hücreler temizlenmelidir. Metafaz 2 aşamasında olan olgun yumurta hücresi seçilerek döllenme gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon yönteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme oluma olasılığı daha yüksektir.  Sperm sayısı ve kalitesi düşük olan erkeklerde IVF yöntemi ile döllenme işleminin gerçekleşmesi çok zor hatta neredeyse imkânsızdır. Fakat bu hastalarda mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme gerçekleştirilebilmektedir. Yöntemin bu avantajı olmakla beraber döllenme gerçekleşememe durumu da söz konusu olabilir. Sperm ve yumurtalık hücresinin kalitesi döllenmeyi etkilemektedir. Bundan dolayı daha kaliteli spermler seçebilmek için yeni yöntemler geliştirilmelidir.

Mikroenjeksiyon yaptıranlarda gebelik şansı ne kadardır?

ICSI yönteminde döllenme ve gebelik oranı normal IVF yöntemine göre daha fazladır. Fakat döllenme ve gebelik oluşumunda annenin yaşı ve yumurtalık kapasitesi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mikroenjeksiyon yöntemi fiyatı nedir?

Tüp bebek merkezlerine ve hastanelere göre fiyatında değişiklikler meydana gelse de IVF yönteminden çok farklı bir fiyatı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün