Makyaj

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Kadınların güzel görünmek için vazgeçilmezlerinden biri olan makyaj oldukça uğraş ister. Kimi kadın pratik yöntemlerle yaparken, kimi kadın saatlerini ayna karşısında geçirir.Makyaj yapmak kadar o makyajı ciltten temizlemek de önemlidir. Hatta makyajı temizleme konusunda daha özenli olunmalıdır.Ne kadar sağlıklı kozmetik ürünleri kullanılsa da makyaj cilde zarar verir. Fakat makyaj yapmaktan daha çok zarar veren şey makyajı temizlemeden uyumaktır.Makyajla uyumanın zararları saymakla bitmez. Cilt sağlığını belki de en çok tehdit eden şeylerden biridir.

Makyajla Uyumanın Zararları

Makyajı temizlemeden uyumak, çarşaflara kozmetik bulaşmasının yanı sıra sağlık sorunları ile karşı karşıya gelmenize de sebep olur.

Makyajla uyumak bir tek gecelik zarar vermez. Ama alışkanlık haline getirenler için oldukça sağlıksızdır. Zamanla cilt değişir ve bozulmalar oluşur. Kozmetik ürünleri kolayca bakteri üretir. Bu bakteriler temizlenmediğinden ciltte sarkmalar ve gevşemeler oluşur.

Özellikle göz makyajını temizlemek çok önemlidir. Su içeriği yoğun olan temizleyiciler seçilmeli ve tamamı çıkana kadar güzelce temizlenmelidir. Aksi takdirde göz kapaklarında sarkmalar ve bozulmalar meydana gelir.

Aynı zamanda göz makyajının düzgün temizlenmemesi kirpiklerin dökülmesi gibi sonuçlar doğurabilir.

Makyaj temizlerken dikkatli olunmalıdır. Temizleme işlemini bastırarak yapmak da kızarıklık ve tahriş olmasına sebep olabilir.

Dudak makyajının temizlenmemesi dudak derisinde egzamaya, dudaklarda kuruma ve çatlamaya yol açabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı cildin hava alması için makyajın tamamen temizlenmesi gerekir.

makyajla-uyumanin-zararlari2

Makyaj Bazı ile Uyumanın Zararları

Makyaj bazı, diğer adıyla primer, sabitleme amacıyla makyaja başlamadan önce cilde uygulanan bir kozmetik ürünüdür. Cilde uygulamak için olanların dışında maskara ve far sabitlemek için kullanılan göz makyajı bazı çeşitleri de mevcuttur.

Makyaj bazları silikon içerir. Makyaj ciltte kaldığı süre boyunca silikon cilde oldukça zarar verir. Bunun üzerine gece makyaj bazı ile uyumak vereceği zararı katlayacaktır. Makyajdan önce uygulandığı için gözenekleri doldurur. Durum böyle olunca cilt hava almaz ve çeşitli cilt sorunlarına sebep olabilir.

Fondöten ile Uyumanın Zararları

Fondöten, renkli kozmetik ürünlerini kullanmadan önce uygulanan bir üründür. Tüm cildi kaplar ve gözenekleri doldurup pürüzsüz bir görünüm sağlar. Verdiği güzel görünümün bedeli ise cildin saatlerce nefes almamasıdır.

Hava almayan cilt her türlü soruna açık bir cilttir. Gözeneklerin kapalı olması pek çok cilt sorununu beraberinde getirir. Bu nedenle fondöten ve BB krem gibi ürünler ciltte en fazla altı saat tutulmalıdır.

Gündüz kullanımı dışında bir de gece uyurken ciltte tutulması oldukça tehlikelidir. Gece geç saatlerce, uyku sırasında cilt kendini yeniler. Tam da bu saatlerde gözeneklerin fondötenle kapalı olması cildin yenilenmesini engeller. Bu da sarmalara, kırışıklıklara ve sivilcelere sebep olur.

Ruj ile Uyumanın Zararları

Ruj makyajı tamamlayan en önemli kozmetik ürünlerinden biridir. Fakat temizlenmediğinde sağlığı tehdit eden bir ürün haline gelir.

Ruj ile uyumanın zararları arasında en çok çatlamalar ve kurumalar yer alır. Özellikle hafif yaralar varsa onların büyümesine ve mikrop kapmasına da sebep olur.

Uyumadan önce ruj mutlaka temizlenmelidir. Sonrasında uygulanacak bir peeling dudakların korunmasına yardımcı olur. Yatmadan nemlendirici şeffaf bir ruj sürmek uyku sırasında da dudakların yapılandırılmasına yardımcı olur.

( Bu yazımızda kurumuş ve çatlayan dudaklara yapılabilecek uygulamalar ile doğal tarifler bulabilirsiniz. Kurumuş ve Çatlayan Dudakların Bakımı Nasıl Yapılır)

Göz Farı ile Uyumanın Zararları

goz-fari-ile-uyumanin-zararlari

Gözler, makyaj yaparken en özenilen yerlerdir. En çok uğraşın verildiği kısım olmasının yanı sıra en hassas bölge de göz ve çevresidir.  Yüzün en erken yaşlanan bölgesi de göz çevresidir. Dolayısıyla her şeyden daha kolay etkilenir.

Far göz kapağına sürüldüğünden uyurken temizlenmemesi büyük sorunlara yol açabilir. Uyku süresinde tamamen yayılıp dağılması başta arpacık olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Göz Kalemi ile Uyumanın Zararları

Göz kalemi çoğu kadının olmazsa olmazıdır. Hiç makyaj yapmayan kadınlar bile göz kalemi mutlaka uygularlar. Kullanırken nasıl özen gösteriliyorsa temizlenirken de aynı özenin gösterilmesi gerekir.

Gözlerin yüzün en hassas bölgesi olması dolayısıyla göz kalemiyle uyumak çoğu kozmetik ürününe göre daha sakıncalıdır.

Göz kalemi ile uyumak, uyandığınızda kötü bir görüntüye sebep olabilir. Göz çevresine iyice yayılır ve saatlerce orada kaldığı için temizliği daha da zorlaşır.

Göz kalemini temizlememek ve bunu alışkanlık haline getirmek ciddi sorunlara sebep olabilir. İltihaplanma ve çeşitli göz rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Maskara/Rimel ile Uyumanın Zararları

Maskara, kirpikleri belirginleştiren ve gözleri daha çok ortaya çıkaran bir kozmetik ürünüdür. Her ürün gibi onun da sağlığa zararlı yönleri vardır.

Gün boyunca kirpiklerde uzun süre kalması oldukça tehlikelidir. Hal böyleyken geceyi de o şekilde geçirmek göz sağlığını ciddi şekilde tehdit eder.  Maskara ile uyumak kirpik dibi iltihabı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sorun kirpik kaybına ve görme bozukluğuna kadar ilerleyebilir.

Aynı zamanda maskara ile uyumak kirpiklerin kırılmasına neden olur. Bu nedenle maskaranın uyumadan önce mutlaka güzelce temizlenmesi gerekir. Gün içinde de kirpiklerde uzun süre tutulmamalıdır.

Saç Spreyi ile Uyumanın Zararları

Bazı saç tipleri kolay şekil almaz. Saçınızın yapısı izin vermediği için bazen yaptığınız model çabucak bozulabilir. Hatta aceleniz varken veya bir yere giderken saatleri ayna karşısında saçlarınızla uğraşarak geçirebilirsiniz. Böyle durumlarda verdiğiniz şekli korumak adına saç spreyleri kullanabilirsiniz.

Sprey sıkılan saçlar her zaman tehdit altındadır. Bu nedenle spreyin saçta kalma süresi oldukça önemlidir. Saçları kurutur ve zamanla saç dökülmesine yol açabilir. Özellikle cinsi kuru olan saçlar için bu daha büyük bir risktir.

Saç spreyi, saç diplerine uygulanmamalıdır. Eğer uygulama sırasında saçın her yerine sıkılmışsa saç diplerinin hava almamasına sebep olur. Bu da saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biridir. Bu nedenle saç spreyi ile uyumak oldukça tehlikelidir. Uyumadan önce saçlar iyice yıkanmalı ve tamamen temizlendiğine emin olunmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu