Makyaj

Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm kadınların vazgeçilmezi olan makyaj oldukça dikkat ister. Şüphesiz ki makyaj kadınların güzellik sırlarından biridir. Fakat güzelleşmek isterken çirkin veya komik bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu nedenle makyaj uygulaması sırasında yapılabilecek olası hataları önceden görmek, gözden geçirmek ve engellemek gerekir. Peki makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken bu hususlar nelerdir?

Makyaj Yaparken Hangi Ürün Nasıl Kullanılmalıdır?

Dudak Kalemi Seçimi

Makyaj yaparken dudak kalemi kullanıyorsanız, seçilen dudak kalemi mutlaka ruj ile uyumlu olmalıdır. Dudak kalemi koyu seçilirse ruj da uyum sağlaması açısından koyu renk kullanılmalıdır.

Açık renk bir ruj ile koyu renk bir dudak kalemi kullanmak komik bir görünüm sağlar. Rujdan daha belirgin duracağı için tüm dikkati üzerine çeker ve dudağın etrafına bir çizgi çekilmiş gibi görünür.

Nemlendirici Uygulaması

Makyaj yapmadan önce cilde mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Çünkü nemlendirici makyajı daha kalıcı bir hale getirir. Aynı zamanda cildi bir nebze de olsa korur.

Makyaj yaparken nemlendiriciden sonra pudra, fondöten veya BB krem denen ürün kullanılır. Fakat bu uygulama yapılırken nemlendiriciden sonra 10 dakika kadar bir süre boyunca beklenmelidir.

Nemlendiriciden hemen sonra makyaja başlanırsa tüm renkler birbirine girecek ve etrafa daha kolay bulaşacaktır. Bu nedenle cildin nemlendiriciyi tamamen emmesi sağlandıktan sonra makyaja geçilmelidir.

Kapatıcı Kullanımı

Kapatıcı olarak kullanılan ürünler ciltteki kusurları, morluk ve cilt lekelerini kapatmak için tercih edilir.

Kapatıcının amacına uygun kullanılabilmesi için mutlaka cilt rengini iyi bilmek ve ona göre tercih yapmak gerekir. Çok açık tonda bir kapatıcı tercih edildiğinde kapatılmak istenen bölge daha ön plana çıkacaktır.

Göz Kalemi Uygulaması

Göz kalemi çoğu kadının vazgeçilmezidir. Fakat yanlış kullanımıyla istenmeyen bir görünüm ortaya çıkabilir.

Kalın sürülen bir göz kalemi gözleri küçük gösterebilir. Üstelik olması gerekenden fazla sürüldüğünde daha yaşlı bir görüntü de ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle makyaj yaparken göz kalemine sıra geldiğinde daha özenli olunmalıdır. Yeteri kadar sürüldüğü takdirde doğal bir görünüm elde edilebilir.

Allık Tercihi

Makyaj yaparken yapılan en büyük hatalardan biri allık tercihinin yanlışlığıdır. Elmacık kemiklerini daha belirgin bir hale getirmek için en çok tercih edilenler koyu renk allıklardır. Fakat koyu renk allık tercihi beklenenden ve istenenden daha fazla dikkat çekici olur. Hatta çok uygulandığında komik bir görünüm bile sağlayabilir.

Koyu renk allık yüzün kirli görünmesine de sebep olabilir. Bu nedenle makyaj yaparken allık seçiminin doğru yapılması oldukça önemlidir.

Çok koyu olmayan allıklar tercih edilmelidir. Özellikle daha doğal görünüm sağlayan pembe ve turuncu gibi renkler seçilmelidir. Seçilen allık aşırıya kaçılmadan yeteri kadar uygulanmalı ve iyice dağıtılmalıdır.

Kaş Kalemi Kullanımı

Bazı kadınlar makyaj esnasında kaşlarını düzeltmek için kaş kalemi veya far kullanırlar.

Kaşları boyayarak düzeltmek istenilen bir görüntü ortaya çıkarılabilir. Fakat uygulamayı gereğinden fazla yapmak dikkati sadece kaşlara çekecektir. Bu nedenle olabildiğince doğala yakın uygulanmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu