Beslenme Diyet

Madensel Tuzlar Hangi Besinlerde Bulunur

Vücut sağlığı için faydalı olan madenler ve minerallere madensel tuzlar denir. Vücutta yaşanan herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği, herhangi bir rahatsızlığa yol açabilir. Kansızlık, doku kaybı, hücre ölümü gibi pek çok rahatsızlık beslenme hatasından kaynaklanır.

Madensel tuzlar hangi eksiği kapatıyor, neye iyi geliyor diye kısa bir inceleme yaptık. Siz de hangi madensel tuzu, ne için tüketmeniz gerektiğini zihninizin bir köşesine not edebilirsiniz.

Besinler, sadece midemizi doldurmak ve tokluk hissi yaşatmak için yoktur. Vücudumuzdaki bazı mineralleri sağlayarak, hayatımızı sürdürmemizi desteklerler.

Madenler tuzları içeren aşağıdaki listedeki besinlerin yanı sıra, taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermenşz önerilir. Öneğin ıspanağın demir bakımından zengin bir sebze olduğunu bilmeyen yoktur? Düzenli olarak ıspanak tüketerek vücudunuzda demir eksikliği yaşanmasını önleyebilirsiniz.

Şimdi, maden ve minerallerden oluşan madensel tuzları, hangi besinlerde bulabileceğimizi inceleyelim.

Madensel Tuzlar Hangi Besinlerde Bulunur

1- Fosfor

En çok; balık başta olmak üzere su ürünleri, et, buğdaygiller, fasülye, bakla, yumurta, kuru bakliyat ve patateste bulunur.

2- Kalsiyum

Süt, yoğurt, havuç, peynir ve domates kalsiyum bakımından zengindir.

3- Demir

Et, balık, patates, kuru bakliyat, buğdaygiller, yumurta, domates ve havuçta bulunur.

4- Magnezyum

Badem, kakao, nohut, kuru fasülye, mercimek, fındık, fıstık, badem, süt yoğurt peynir.

5- Potasyum ve Sodyum

Sofra tuzu, pırasa kereviz, havuç

6- Kükürt

Mercimek, badem, kuru fasulye, maydanoz, nohut, sarımsak, yoğurt, süt, fındık

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu