Cilt Bakımı

Leylak Yağının Cilde Faydaları

Pek çok alanda kullanılan leylak yağının cilde faydaları da herkes tarafından bilinir. Daha çok temizlik malzemelerinde gördüğümüz leylak yağı, kozmetik alanında de saç bakımında da kullanılabilir.

(Saç derisi rahatsızlıkları ve kuru saçlar için iyi bir ilaç olan Leylak Yağının Saça Faydaları’nı okumak için tıklayın.)

Leylak yağı cilt için kusursuz bir tercihtir. En çok cilt bakımı için kullanımıyla öne çıkar. Şimdi bu özelliklerin ne olduğunu inceleyelim.

Leylak Yağının Cilde Faydaları

♦ Kırışıklıkların ve çizgilerin azalmasını sağlar.

♦ Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini/ etkilerini azaltır.

♦ Ciltteki sarkmaları önler ve cildin daha uzun yıllar boyunca gergin görünmesini sağlar.

♦ Daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

♦ Cildin solgun görünmesini engeller. Daha enerjik ve parıltılı bir görünüm sağlar.

♦ Doğal nemlendirici öelliğine sahiptir. Kimyasal katkılı kremler yerine cilde doğal yumuşaklığını ve nemini geri kazandırır.

♦ Cilt yaralarını iyileştirir. Fakat açık yaraların ve derin kesiklerin üzerine uygulanmamalıdır. Sadece basit yaralanmalarda kullanılmalıdır.

♦ Kızarıklık oluşumunu önler. Var olan kızarıklıkları ortadan kaldırır.

♦ Deri hastalıklarının belirtilerini azaltır.

♦ Güneşte çok alıp yananlar, leylak yağı ile bu yanık izlerini yok edebilir.

♦ Antioksidan özelliğiyleciltteki toksinleirn atılmasına yardımcı olur.

♦ Antiseptik özelliğe sahiptir. Cildin derinlemesine temiliğini sağlar.

Leylak Yağının Zararları

Leylak yağı saç, mide, sindirim ve cilt için pek çok faydaya sahipti. Bilinen olumsuz bir özelliği olmamakla birlikte, alerjik bir reaksiyona sebep olması da muhtemeldir. Eğer daha önce leylak içeren herhangi bir ürün kullanmadıysanız, küçük bi miktar leylak yağını kolunua sürün. Yaptığınız bu küçük alerji testiyle, alerjik durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer leyla yağını tek başına kullanırsanız, alerjiniz olmasa bile kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Esansiyel bir yağ olduğu için zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla seyreltilmeden kullanılması önerilmez. Seyrelterek kullandığında bile cildini olumsuz reaksiyonlar veriyorsa, kullanmayı derhal bırakın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu