Saç Bakımı

Lavanta Yağı Saça Faydaları

Bitkisel yağlar söz konusu olduğunda çoğu kişinin aklına ilk gelen lavanta yağı olur. Lavanta yağı dendiğinde ise akla ilk gelecek şey uzun saçlardır.

Birçoğumuz saç dökülme sorunu yaşıyoruz. Tüm çevresel faktörlerin birleşimiyle ortaya çıkan bu sorunu çözmek, saçlarımız için atabileceğimiz ilk sağlam adımdır. Saç dökülme sorununu çözmeden uzatmaya çalışmak hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

Lavanta yağının saça faydaları arasında en önemlisi saç dökülmelerini engellemesidir. Saç dökülmelerini engellemesinin yanı sıra yeni saçların çıkmasını da sağlar. İskoçya’da yapılan bir araştırma sonucunda, bir süre boyunca lavanta yağı kullananların dökülme sorununun azaldığı ve yeni saçların çıkmaya başladığı görülmüştür.

Fresh lavender flowers with massage oil

Lavanta yağı, saçların kolay ve hızlı uzamasını sağlar. Kırık oluşumunu durdurur ve yıpranıp kırılmış saçları onarır. Tüm bunları yaparken, saç derisinde kan dolaşımını da sağlar. Böylece, saç diplerine giden oksijen miktarının artmasını kolaylaştırır.

Lavanta yağını kullanmadan önce mutlaka denemelisiniz. Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden saçlarınıza ve saç diplerinize uygulamadan önce denemeli, sonuca göre uygulamalısınız.

Lavanta yağı, diğer yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Kekik, biberiye, jojoba, sedir ağacı ve üzüm çekirdeği yağlarıyla karıştırılabilir. Çünkü taşıyıcı yağlar, diğer yağların tahriş edici özelliğini ortadan kaldırır. Böylece daha olumlu bir sonuç alabilirsiniz.

Lavanta yağının faydaları cilt üzerinde de oldukça fazladır. Sadece saç derisi için değil, genel olarak cilt bakımı için de kullanılabilir. Özellikle cilt bakımı yaparken kullanılacaksa, kekik ve biberiye yağı ile birlikte uygulanmalıdır. Bu karışım cildin tahriş olmasını önleyeceği için, daha olumlu bir sonuç alınacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu