Gebelik

Kürtajdan Sonra Kanama, Ağrı, Adet Düzensizliği Ve Diğer Şikayetler

Kürtajdan sonra kanama, adet düzensizliği, ağrı, ateş, bulantı-kusma, akıntı, kaşıntı ve koku kürtaj sonrası görülebilen şikayetlerdir.

Ağrı: Kürtajın hemen sonrasında adet sancısı tarzında kasıklarda ağrı olabilir. İlk saatlerden itibaren ağrı azalmaya başlar, ilk günden sonraki ağrılar çok hafiftir ve hatta ilk günden sonra hiç ağrı görülmeyebilir. Kürtaj işlemi sonrası ağrı kesici reçete edilir.

Kanama veya lekelenme: Kürtaj sırasında ve hemen sonrasında bir miktar (adet kanaması kadar) kanam olacaktır. Kürtaj sonrası zamanla kanama azalır ve ilk günden sonra lekelenme şeklinde görülür.

Bulantı-kusma: Kürtaj sırasında veya işlem bitiminin hemen sonrasında çok nadir görülen şikayetlerdir. Normalde bulanı-kusma daha sonraki saatler ve günlerde görülmediğinden eğer bu zamanlarda hastanın bulantı, kusma gibi şikayeti olursa doktoruna başvurmalıdır. Kürtaj işlemi lokal anestezi ile yapılacaksa hastanın aç karnına işleme alınmaması bu tür şikayetleri önleyebilir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği: Genellikle kürtaj sonrası ilk adet 30-40 gün sonra görülür. Sonraki adetler hastanın kürtaj öncesindeki adet düzeni ile görülür. Kürtaj uygulaması adet düzensizliğine neden olmaz. Ortalama 3-5 gün, en fazla 1 haftada kanama biter. Kanamayı azaltmak için herhangi bir ilaç vs gerekmez, zamanla kendiliğinden azalacaktır. Günler geçtikçe kanama azalmayıp artıyorsa mutlaka doktora tekrar başvurun. Rahimde parça kalma belirtisi olarak aşırı kanama olabilir, bu durumda rahmin temizlenmesi ile kanama duracaktır. Kürtaj sonrası bazı hastalarda hiç kanama görülmez, bu durum da normaldir.

Akıntı, kaşıntı ve koku: Kürtaj sonrası nadir görülen şikayetlerdir. Kürtaj işleminde rahim ağzı ve vajinanın antiseptik solüsyonla temizlenmesi vajina florasının bozulmasına dolayısıyla akıntıya (vajinit) neden olabilir. Bu durumda hastanın yeşil, kahverengi, sarı, kötü kokulu akıntı ve bazen de kaşıntı şikayeti olabilir. Kürtaj sonrası kontrolde muayenede akıntı gözlenirse verilen ilaçlarla bu sorun düzelecektir.

Ateş: Normalde kürtaj sonrasında ateş yükselmesi görülmez fakat enfeksiyon gelişirse kürtajdan 1-2 gün sonra ateş yükselmesi görülebilir.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Arkadasim sizi takip ediyor yinede onun adina sorunu ben yaziyorum kendisi 15 gun adet den sonta hamile oldugunu ogrendi düşük yapti sonra kanamasi normal gelmis daha sonraki gunlerde ara ara damla damla gelmis simdi kurdasdan 1 ay gecti adet oluyor 15 gun dur devam ediyor ve kanamasi cogaliyor kendisi ( akdeniz anamesi tasicisiymis ne yapmali bunlar normalmi?

    1. Merhabalar Huriye Hanım. 15 gündür devam adet normal değil mutlaka bir kadın doğum uzmanına basvurun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu