Adet (Regl) Dönemi

Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar

İlk adet olma 9 ila 16 yaşları arasında görülür. Kızlarda ilk adet kanaması görülmesine menarş denilir. 9 yaşından önce adet görülmesi ise erken menarş olarak adlandırılır.

İlk adet belirtileri nelerdir?

Boy uzaması, memede gelişme, genital bölgelerde ve koltukaltlarında kıllanma gibi ergenlik döneminin belirtileri ilk adetin habercisidir. Bu belirtiler normalde 9 yaştan itibaren meydana gelmektedir. Bazen bu belirtiler 9 yaşından önce de görülebilir ve bunun birçok nedeni olabilir. Altta yatan sebepler önemli olabilir, doktora başvurmak gerekir. Bazen de kanamanın nedeni bilinmez ve idiyopatik olarak adlandırılır.

İlk adet görme kaç gün sürer?

Kişiden kişiye değişen bir durum olmakla birlikte ilk adet kanaması 3 -7 gün sürmektedir. İlk günlerde miktarca fazla olabilir ilerleyene günlerde azalarak sonlanır.

En geç kaç yaşında adet olunur?

Normal olarak adet kanamasının en geç 14 yaşına kadar başlamış olması gerekmektedir. Adet kanaması görülmemiş fakat onun dışında memede gelişme, tüylenme gibi ergenlik belirtileri meydana gelmişse 16 yaşına kadar adet kanamasının görülmesi beklenebilir. 16 yaşına kadar adet kanaması başlamamasına primer amenore denilmektedir ve bu durum önemlidir, doktora başvurmak gerekmektedir.

Adet kanaması ilk zamanlarda düzensizdir ve 3-5 ay aralıklarla kanama görülmesi normal sayılabilir. Bu durumda herhangi bir tedaviye başlamak gerekmeyebilir ve zamanla kendiliğinden düzene girebilir. Kişinin yaşı ilerledikçe adet döngüsü belli bir düzene girmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu