Hastalıklar

Kısırlık (infertilite) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir çiftin bir ayda gebe kalma şansı yaklaşık %15-25’tir. Düzenli cinsel aktiviteleri olan çiftlerin %85’i ilk bir yıl içinde gebe kalabilmektedir. Kısırlık görülme sıklığının üreme çağındaki çiftler arasında yaklaşık %10-15 olduğu ve her altı ya da yedi çiftten birinin kısırlık sorunu yaşadığı bildirilmektedir. Dünyada 80 milyondan fazla kişinin kısırlık sorunundan etkilendiği bildirilmektedir.

Ülkemizde bir çiftin çocuğu olmadığında sıklıkla kadınlar sorumlu tutulmakta, erkekler sorumluluk almamaktadırlar. Oysaki kısırlık kadınlar gibi erkeklerden de kaynaklanabilir.  Sorun yaşandığında çiftleri birlikte kliniğe başvurup gerekli değerlendirmelerin yapılması gereklidir.

Kısırlık belirtileri nelerdir?

kısırlık belirtileri

Kısırlık, çocuk isteyen çiftlerde, en az bir yıl süreyle herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanılmadan yaşanan düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumudur.

Birincil (Primer infertilite)

En az bir yıl süreyle korunmasız cinsel ilişkide bulunulduğu halde gebelik olmamasına primer infertilite denir.

İkincil (Sekonder infertilite)

Daha önce gebelik olduğu halde son bir yıl içinde korunmaksızın cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen tekrar gebe kalmamasına sekonder infertilite denir.

Subfertilite

Eşlerden birinin ya da ikisinin fertilitesinin azalmasına bağlı olarak (yaşlanma, hastaık vb.) çocuk sahibi olmamalarıdır.

Sterilite

Gebeliğin gerçekleşmediği ve çocuk sahibi olmanın mümkün olmadığı durumdur. Tetkikleri tamamlandıktan sonra düzeltilmesi imkânsız anatomik ve fizyolojik bozukluklar söz konusudur. Mesela bazı erkeklerde hiç canlı sperm yoktur, bazı kadınlarda yumurtalıklar cerrahi olarak çıkarılmıştır vb.

En az bir yıldır (haftada en az 2) düzenli olarak cinsel ilişki yaşayan, herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan ve gebelik oluşmamış çiftler hastanelerin infertilite merkezlerine başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar. Bu tetkikler sıklıkla, kadının yumurtlamalarının değerlendirilmesi, tüplerinin açık olup olmadığının değerlendirilmesi ve erkeklerin sperm sayımının yapılması şeklindedir.

Ö.C GÜRKAN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün