Saç Bakımı

Kepek Saç Döker Mi?

Saç ile ilgili yaşanan sorunlardan biri de kepeklenmedir. Saçın kendisinden kaynaklı mikroplu hastalıklar olduğu gibi, şeker hastalığı, vitamin problemi, yeterli beslenememe gibi durumlarda kepeklenmenin nedenleri arasındadır. Peki kepek saç döker mi?

Kepeklenme sürecinde saç derisi oldukça fazla kaşınır. Kaşınma sonucunda saç derisi tahriş olur ve böylece zayıflayan saç kökleri dökülür. Ancak bu dökülen saçlar zamanla yenilenecektir. Saçlara yapılan uygulamalarda saç diplerinin tahriş olmasına neden olur. Sürekli saç boyatmak, çok fazla sprey kullanmak, jöle sürmek, saç şekillendirici ürünler kullanmak saç derisinin tahriş olmasının sebeplerindendir.

Az su içmek cildi kurutur ve su vücudumuz için çok önemlidir. Cildin kuruması sonucu kepeklenme meydana gelebilir. Ayrıca stres, kaygı, sinirsel durumlar oluşan kepeklenmenin daha kötü olmasına neden olabilir. Saç egzaması, sedef hastalığı, mantar hastalığı, sinirsel egzama gibi hastalıklar saçtaki kepeklenmenin nedenleri arasındadır.

Kepeklenme sorunu yaşıyorsanız bu sorunu giderene kadar koyu kıyafet tercih etmemelisiniz. Koyu kıyafet kepeklerinizin daha çok görünmesine sebep olur. Kepek sorununun çok az yıkanmaktan dolayı olduğuna dair genel bir yargı vardır. Ancak çok yıkanmakta az yıkanmakta kepek oluşumunun nedenleri arasındadır. Çünkü az yıkanıldığında yağ hücreleri oluşur ve bu yağ hücreleri kepek oluşumunun sebebidir. Çok yıkanıldığında ise saç derisini tahriş edeceğinden kepek oluşumu meydana gelir.

Beslenme yetersizliği de kepeklenme sorununu ortaya çıkarır. Vücuda alınması gereken vitamin ve mineraller yetersiz olduğunda bu sorunla karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden düzenli beslenmeli, protein alınmalı, günlük su tüketimi arttırılmalı, öğünlerde dengeli bir şekilde sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu