Kadın Sağlığı

Jinekologa gitmeden önce vücut bakımı nasıl yapılmalı?

Jinekologa gitmeden önce vücut bakımı nasıl yapılmalı?

Jinekologa gitmek ve jinekolojik muayene olma fikri bile kadınlar için korkunç bir durumdur. Her ne kadar korkutucu olsa da kadın sağlığı açısından jinekolojik muayene oldukça önemlidir.

Yılda 1 kez kontrol amacıyla yapılan jinekolojik muayene ile sağlığı tehdit edebilecek etkenler tespit edilir ve oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçilerek sağlık hali ön planda tutulur. Jinekolojik muayenedeki bulgular önemlidir.

Jinekolojik muayene öncesinde vücut bakımı da kadınlar için oldukça önemli bir konudur. Genital bölge, hijyen ve sağlığı açısından devamlı olarak temiz tutulması gerekli olan bir alandır. Jinekolojik muayene sırasında da genital bölgenin temiz olmasında fayda var. Bunun içindir ki jinekologa gitmeden önce vücut bakımı yapmak önemlidir. Fakat vücut bakımının jinekologa gidilecek olan günde yapılması bazı riskler taşır.

Jinekolojik muayene öncesinde yapılması gerekenler

Jinekologa vücut temizliği yapılmadan gidilmesi, özellikle genital bölge temizlenmeden gidilmesi hem hoş olmayan hem de zor bir durumdur. Jinekolojik muayene öncesinde genital bölge temizlenmelidir. Fakat muayenenin hemen öncesinde yani muayene günü epilasyon, tıraşlama, ağda gibi tüy alma işlemleri genital bölgede hassasiyet ve kızarıklık oluşturacağından muayenede yanılmaya neden olabilir. Ayrıca tüy alma işlemlerinden sonra cilde sürülen losyon, krem benzeri ürünler içeriklerinden dolayı yanılmaya yol açabilir.

Bu gibi durumlar göz önüne alınarak jinekologa gitmeden en az birkaç gün öncesinde tüy alma ve kişisel bakım yapılmalıdır. Bu işlemler sonrası cilt jinekolojik muayeneye kadar dinlendirilmelidir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu