Kadın Sağlığı

Histerektomi Rahim Alınması Sonrası Menopoz

 Kadında menopoz öncesi dönemde, östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonlarının yapımının azalması sonucu adet kanamaları düzensizleşir, siklus süresi kısalır ve gebe kalma şansı azalır. Belli bir süre sonra kadının adetleri tamamen sona erer ve kadınların önemli bir yaşam olayı olan menopoz dönemi başlar. histerektomi rahim alınması sonrası menopoz

Her zaman kadınlar doğal yollarla menopoza girmezler, kadınların yumurtalıkları ameliyatla çıkarılırsa kadınlar menopoza girerler. Kadınların yumurtalıklarının çıkarıldığı önemli ameliyatlarda biri histerektomi ameliyatıdır.

Bazen kadınlar histerektomi (rahimin alınması) ameliyat öncesi menopoza girmemiş olabilirler. Histerektomi ameliyatı ile rahimini aldıran kadınların en sık merak ettikleri konulardan biri de menopoza girip girmeyecekleridir. Kadının histerektomi rahim alınması sonrası menopoza girmesi için ameliyat sırasında yumurtalıklarının da alınması gerekir.

Kadının ameliyat sonrası menopoza girmesi için her iki yumurtalığının da ameliyatla çıkarılmış olması gerekir. Bu kadınlar ameliyattan sonra artık adet görmezler. Bu fonksiyonların aniden kesilmesi ile kadında  ilk 24-72 saat içinde menopozun belirtileri görülmeye başlar. Bu belirtiler sıklıkla ateş basması, terleme, sinirlilik, gerginlik gibi şikayetlerdir.

Histeroktomi (rahim alınması) sırasında sadece rahim alınmış, kadının yumurtalıkları alınmamışsa kadın hormonal olarak menopoza girmemiş olur.

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri olan Histerektomi (rahim alınması) sonrası menopoza girip girmeyecekleri hakkında hekimler ve doğum ve kadın hastalıkları hemşireleri tarafından hastaya bilgi verilmelidir.

Menopoz kadın için önemli bir dönemdir. Kadınlığın sonu asla değildir. Ameliyatla menopoza giren kadınlarda normal yaşamlarına devam edebilirler.

Yrd.Doç.Dr.Özlem CAN GÜRKAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu