Saç Bakımı

Hint Yağı ile Saç Uzatan Maske Tarifi

Pek çok sebep saçlarımızı olumsuz etkiler. Saç bakımı ürünleri fazla yıpranmış saçlar üzerinde çok uzun sürede etki gösterebilir. Saç bakımı kremleri gibi kozmetik mağazalarında satılan saç ürünleri çoğu zaman istediğimiz sonucu vermez. Bu durumda daha doğal çözümler aramalıyız. Hint yağı doğal yağlar arasında en çok kullanılan ve bilinenlerden biridir.

Ev yapımı saç maskesi denemiş miydiniz? Eğer daha önce hiç kullanmadıysanız şimdi başlayabilirsiniz. Ev yapımı saç maskeleri, doğal ürünler içerdiği için saçlar üzerinde birkaç kullanımda etki göstermeye başlarlar. Saçlar üzerinde daha hızlı ve kalıcı etkiler bırakırlar. Aynı zamanda ev yapımı saç maskeleri ile düzenli olarak saç bakımı yapıldığında saçlar kökten uca yenilenir ve eskisinden daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Eğer saçlarınız yavaş uzuyor ve sürekli uzaması duruyorsa Hint yağı ile ev yapımı saç maskesi sorununuzu çözecektir. Gelin, tarifi birlikte inceleyelim.

Hint Yağı Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Hint yağı
♦ Hardal yağı
♦ Zeytinyağı
♦ Katı Hindistan cevizi yağı
♦ Badem Yağı
♦ Amla ağacı yaprağı
♦ Köri yaprağı
♦ Toz karabiber
♦ Toz tarçın
♦ Soğan

Yapılışı:

Tencereye su koyup kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra, suyun üzerine bir kap yerleştirin. Kabın içine yedi kaşık hint yağı ve yedi kaşık hardal yağı ekleyin. Üzerine yedişer kaşık doğal zeytinyağı ve badem yağı ekleyin. Son olarak aynı miktara denk gelecek şekilde katı Hindistan cevizi yağı ekleyin ve ısıtmaya başlayın.

Kabın içindeki karışımı benmari usulü biraz ısıttıktan sonra ikişer avuç dolusu amla ağacı yaprağı ve köri yaprağı ekleyin. Sonra yedişer tatlı kaşığı toz karabiber ve toz tarçın koyun.

Karışımı köri yaprakları kararana kadar ısıtmaya devam edin. Daha sonra ocaktan alıp süzün ve soğumasını bekleyin.

Soğuduktan sonra bir avuç doğranmış soğanı ekleyin ve soğanlar kahverengi olana kadar tekrar ısıtın.

İkinci kez ısıttığınız karışımı soğumaya bırakın. Soğuduğuna emin olunca tekrar süzüp şişeye koyun.

Daha sonra saçlarınıza uygulayın ve bir saat beklettikten sonra yıkayın.

Bu ev yapımı saç maskesindeki malzemelerin her biri saç uzamasını destekler.

Zeytinyağı saçlara esneklik kazandırarak kırılmaları önler. Böylece saç uzamasına büyük destek sağlamış olur.

Hardal yağı Omega3, Omega6, A ve E vitaminleri içerir. Bu özelliğiyle saçların sağlıklı ve güçlü uzamasını destekler.

Hint yağının saç bakımı için en önemli özelliği anti-bakteriyel olmasıdır. Mantar gibi saç derisi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır ve saçları derinlemesine temizler. İçerdiği Omega9 ile saçların kurumasını önler. Bu tür saç sorunlarını ortadan kaldırarak saçların sağlıklı uzamasın sağlar.

Hindistan cevizi yağı, saçlara ve saç derisine yumuşaklık verir. Aynı zamanda saç derisini besleyerek saçların uzamasına katkı sağlar.

Susam yağı besleyici özelliğe sahiptir. Saç uzamasını desteklemesinin yanında, kuruluk gibi saç derisi rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Badem yağı saç uzamasını destekleyerek saçları besler. Aynı zamanda saçların daha kalın telli olmasını sağlar.

Hint yağı ile yapılan saç maskesinin malzemelerinden herhangi birine alerjiniz varsa, kesinlikle kullanmayın. Eğer bitkisel yağlara alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, vücudunuzun bir yerinde deneyerek test edin. Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız derhal bir doktora başvurun.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu